Město se rozhodlo investovat nejen do výtvarného skvostu, ale i do úpravy okolních venkovních ploch včetně podloubí a chodníků. Projektová dokumentace bude stát téměř půl milionu korun.

Vzhledem k tomu, že chodník z druhé poloviny 70. let minulého století je poškozený, dlaždice jsou popraskané, některé dokonce chybí a poničený je i obklad na stěně, dohodllo se město s vdovou po umělci na tom, že se vyrobí replika. „Jsem ráda, že jsme k tomuto řešení došli. Devadesát procent stávajících dlaždič je tak poškozených, že oprava není možná,“ uvedla Lenka Sýkorová.

Mozaika Zdeňka Sýkory v Litvínově, pondělí 20. května 2024.Mozaika Zdeňka Sýkory v Litvínově, pondělí 20. května 2024.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Dlouho se řešil způsob provedení a materiál, tak aby byla zachována autentičnost díla, které je vytvořeno z mramorových dlaždič. Podle místostarosty Litvínova Karla Rosenbauma budou původní dlaždice nahrazeny betonovými segmenty vyrobenými na míru. „Mramor se bohužel ukázal jako nepraktický, protože je za mokra kluzký a také již není možné sehnat identicky barevný kámen, “ vysvětlil důvody tohoto rozhodnutí.

Sýkorova znovunalezená mozaika v litvínovské Citadele.Sýkorova znovunalezená mozaika v litvínovské Citadele.Zdroj: město Litvínov

Umělec a velký milovník sportu jezdil se svými přáteli na lyže na Moldavu a měl tedy k regionu blízký vztah. Studentská ulice tedy není jediným místem v okolí, kde se díla Zdeňka Sýkory nacházejí. V roce 2008 započalo pátrání po mozaice v litvínovské Citadele, která byla zachycena na archivních snímcích a pamatovali si ji i pamětníci.

Nakonec ji objevil jeden z bývalých zaměstnanců pod sádrokartonem. Záchrana mozaiky trvala sedm let a dnes si ji můžete prohlédnout při vstupu do budovy. O další Sýkorova díla bohužel Litvínov nenávratně přišel. Zničená je jak výzdoba jídelny hamerské základní školy, tak i panely na šatnách litvínovského koupaliště.

Rodák z Loun ZDENĚK SÝKORA (1920–2011) vystudoval výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Univerzitě Karlově v Praze, kde také zahájil svou pedagogickou činnost jako asistent katedry výtvarné výchovy.

V letech 1944-1958 vznikaly jeho první obrazy od surrealistických přes kubistické až po krajiny v plenéru. Od roku 1960 se základem jeho abstraktních obrazů a plastik stávají geometrické tvary, které získávají na dokonalosti pomocí počítačové techniky, kterou začal používat jako jeden z prvních v celosvětovém měřítku.

Věhlas Zdeňka Sýkory překročil i naše hranice a je zastoupen v mnoha významných evropských i amerických galeriích. V roce 2003 mu francouzský ministr kultury udělil titul rytíře Řádu umění a literatury

Zdeněk Sýkora.Zdeněk Sýkora.Zdroj: město Louny

Mohlo by vás také zajímat: Repre se vyklízí, obchody u plotu jsou otevřené. Protestních básní přibylo

Zdroj: Martin Vokurka