Radnice Mostu a Litvínova plánují velké investice a netají optimismus. Peněz je zatím dost. „Město má výbornou finanční kondici,“ informovala vedoucí finančního odboru litvínovské radnice Jana Lanková. Kdyby to potřeboval, tak by si teď Litvínov mohl půjčit od bank až 400 milionů korun na nové stavby a úvěry by dokázal splácet bez výrazného omezení svých služeb. V jeho kase jsou rezervy, takže není závislá na dotacích.

Do letošního roku radnice vstoupila se zůstatkem přes čtvrt miliardy korun a nízkým dluhem. Město na kladných číslech postavilo i střednědobý výhled svého rozpočtu na roky 2019 až 2023.

Hrozba: úbytek lidí

Přesto existují rizika. Litvínovu dost škodí výrazný úbytek obyvatel, podle kterých stát rozděluje daně. Je to jednoduchá matematika čím méně lidí, tím méně peněz. Daňové výnosy přitom tvoří zásadní zdroj městských příjmů. Do budoucna je hrozbou i růst provozních výdajů, což jsou peníze na běžný chod města, třeba činnost úřadu, svoz odpadu, veřejné osvětlení či opravy silnic. Už loni výdaje rostly Litvínovu rychleji než provozní příjmy. Město s tím musí pracovat, aby pak nemuselo krátit investice.

Most, kterému také klesá počet obyvatel, si na rozdíl od Litvínova pomáhá zvyšovat příjmy z výnosů z tolerovaných heren a kasin. Do budoucna navíc počítá s pětiprocentním nárůstem daňových příjmů a s úsporami, které pokryjí větší investice. Z finančního plánu na léta 2019 až 2021 vyplývá, že mostecká radnice si na příští rok rezervuje přes 60 milionů na rekonstrukci mostu k nemocnici.

Dalších 100 milionů si mostecká radnice připravila na zahájení přestavby kulturního domu Repre, do kterého hodlá napumpovat v roce 2020 ještě 250 milionů.

Střednědobý výhled rozpočtu města, který mostecké zastupitelstvo schválilo minulý týden, se opozici nepodařilo zablokovat. „Je před volbami, a proto by bylo lepší, kdyby střednědobý výhled připravilo, projednalo a schválilo nové zastupitelstvo,“ uvedla Hana Jeníčková (SMM).

Podle primátora Jana Paparegy (nez. za Severočechy Most) bylo však nutné materiál schválit. „Reflektuje investiční akce, které je potřeba realizovat,“ poznamenal.

Radnice musela své propočty hospodaření upravit, protože loni si půjčila od banky 60 milionů korun například na opravy cest, což rozpočtový plán do roku 2020 neobsahoval.

V Litvínově je největší chystanou investicí výstavba nového krytého bazénu na letním koupališti u Koldomu, která má začít v říjnu 2019 a skončit v prosinci 2020. Náklady na stavbu se odhadují na 220 milionů korun bez DPH.