V davu běžců na 1. náměstí v Mostě vypadala Ivanu Vávrů odhodlaně. Neběžela totiž sama a to jí dodávalo křídla. Loňská vítězka večerního mosteckého závodu Night Run, který měří 5 kilometrů a vede svažitým terénem, se o víkendu postavila na start stejné trati v osmém měsíci těhotenství. Zlato sice neobhájila, ale s kulatým bříškem většinu závodníků bez větší námahy předběhla. „Bylo to na pohodu. Kopeček na prvním kiláku mi dal zabrat, ale pak už to šlo. Byl to hezký závod,“ svěřila se Deníku v cíli 31letá budoucí maminka.

Kondici si udržuje i v posledním stupni těhotenství. I když běhá méně než dřív, více plave a jezdí na kole. „Přizpůsobuji se situaci. Pohyb mi dělá dobře a jsem na něj zvyklá. Sportuji každý den a nemám žádné potíže,“ řekla. Připustila, že běh ve třetím trimestru je zvláštní a těžko se popisuje. „Je to zkrátka jiné a nedá se to obecně doporučit. Každá žena musí vědět sama, zda si to může dovolit. Měla by poslouchat své tělo a vnímat, co jí dělá dobře,“ dodala Ivana Vávrů.

Martin Vokurka, Mostecký deník
Komentář: Nepodceňujme trhy. Nové centrum Mostu by o ně nemělo přijít

Když se šťastným výrazem ve tváři dobíhala do cíle, bylo jasné, že letošní zážitkové běhy Night Run budou rekordní. Pátého ročníku v Mostě se zúčastnilo na 1500 běžců z různých koutů České republiky. „Máme z toho radost,“ sdělil Roman Jungwirth z pořadatelského týmu, který se modlil, aby nepršelo.

„Je to fantastické, počasí se umoudřilo,“ ocenil vysokou účast mostecký primátor a triatlonista Jan Paparega, který běžel kratší trať s manželkou.

Trasy 5 a 10 kilometrů vedly parkem Šibeník a v centru jim předcházely dětské závody a nezávodní rodinný běh Family Run. Největší hvězdě celé akce, Mostečanovi Aleši Filingrovi, se loňský celostátní rekord 16 minut 38 sekund na pětce nepodařilo překonat. „Bylo to hrozný už od začátku, nic neběželo, nic nedýchalo,“ oznámil vyčerpaný vítěz v cíli, kde oznámil, že se rekord pokusí pokořit příště.

Charitativní Avon Běh na 5 kilometrů, kde na sebe skvělými časy upozornili také junioři Daniel Sedlár a Adéla Civínová, podpořil ženy bojující s rakovinou prsu. Na prevenci a pomoc šlo 100 korun z každého startovného. Série závodů Night Run, v níže se loni vybralo v ČR na onkologii přes 200 tisíc korun, bude pokračovat v Praze, Českých Budějovicích a Olomouci.

Vrchol léta se blíží

Do konce léta zažije Most další dvě velké akce. Na Truck Festivalu, který bude na autodromu 30. srpna až 1. září, se utká přes 80 závodních kamionů. Opět se očekává příjezd desítek tisíc fanoušků z ČR a zahraničí. Kromě evropského šampionátu okruhových tahačů Czech Truck Prix bude v areálu doprovodný program s řadou atrakcí. „Ohlas účastníků loňského festivalu byl velmi pozitivní. Vedle tuzemských se hlásí stále více i německé firmy,“ sdělil manažer Jakub Krafek ze společnosti Autodrom Most.

Český porcelán v Dubí chce zase pomoci přírodě svými porcelánovými pohárky na kávu z „okýnek“.
Firmy v Ústeckém kraji plánují omezit výrobu plastů

Letní veselice v Mostě završí 14. září Mostecká slavnost u kostela, kam vyrazí z centra průvod. Letošní novinkou budou vratné kelímky a rozšíření počtu koncertních podií ze tří na čtyři. Na městské oslavě vystoupí například kapely Wohnout, Škwor, Visací zámek, Definitivní Ententýk a zpěváci Lipo, Ewa Farna a Emma Drobná. Na slavnost sveze lidi bezplatná kyvadlová doprava a parkování osobních aut v areálu bude zakázané.