Před dvěma týdny se věnovali jen sami sobě. Schválili si odměny a kdo z nich bude v městské radě a nechali si v sále zahrát Mozarta od orchestru. Ve čtvrtek mostečtí zastupitelé poprvé společně řešili problémy města, kterými je zásobili úředníci a také veřejnost.

1. V diskuzi občanů požadoval zvýšení kapacity přecpaných školek Tomáš Seidl, zástupce rodičovského sdružení Průjezdná. Petice, kterou podepsalo asi šedesát lidí, Seidl nepřinesl. Rodiče odmítaných dětí chtějí vyčkat na další postup města. Sdružení požaduje odvolání šéfky radničního odboru školství Jaroslavy Boudové. „Nejde o žádné napadání a osobní útoky,“ prohlásil Seidl. Podle něj se některé matky samoživitelky kvůli neumístěným dětem přestěhovaly jinam a do práce dojíždějí.

Primátor Vlastimil Vozka zdůraznil, že radnice se problematikou školek velmi intenzivně zabývá. „Děkujeme rodičům za podnět. Snažíme se najít optimální řešení,“ sdělil. Podle něj se už podařilo zajistit ve školkách dalších sedm desítek míst pro děti.

2. V diskuzi reagoval na Seidla ředitel 8. ZŠ Roman Ziegler. Ten měl kdysi v Litvínově pod sebou tři školky.

„S některými věcmi v petici nesouhlasím,“ prohlásil Ziegler a zastal se Boudové. Ta byla v sále, ale nevyjádřila se. Podle Zieglera nezodpovídají za školky úředníci, ale politici. Pak požádal, aby politici zařadili do rozpočtu na rok 2011 výstavbu hřiště na 8. ZŠ.

3. Předsedou důležitého kontrolního výboru, který například hlídá, zda radní a úředníci plní své úkoly, se stal podle očekávaní Jiří Kurcin z KSČM. Funkci bude mít jako své zaměstnání. K platu dostane kancelář na radnici.

V Mostě je to novinka dohodnutá po volbách v rámci koaličních jednání. Kam si teď mají lidé komunisty zařadit? Jsou „tichou“ součástí vlády, opozicí, nebo obojí? „Jsme v opozici, která chce podporovat vládnoucí koalici,“ vyřešil pro Deník rébus Kurcin.

A co TOP09? „My jsme v konstruktivní opozici,“ řekl Deníku Adolf Sigmund z TOP09. Ta má lidi pouze v některých komisích.

4. Zastupitelstvo schválilo 280milionovou půjčku od banky na investiční projekty, na které město dostane později dotace. Jen TOP09 byla proti.