Zasedání zastupitelů začíná v 15 hodin.

16.17 - Politici odcházejí svorně a uvolněně na přípitek, rivalové - opozice a vláda - si podávají ruce. Na to špatné, například na divoké obsazování radnice v roce 2006, je, zdá se, zapomenuto. "To už je za námi," řekl primátor. Kdo ví? Volby budou 15. a 16. října. Kdo vyhraje a kdo sestaví vládu? Uvidíme… (vok)

16.13 - Končí diskuze zastupitelů. Končí i zasedání. Primátor informuje, že všichni musí vrátit notebooky a další vypůjčené věci. Vozka děkuje všem za práci ve volebním období 2006-2010. Zve politiky na přípitek do salónku.

16.09 - Vladimír Bártl říká: "Já nebudu rozdávat růže, ale mám také dobrou zprávu." Dnes o půlnoci bude otevřena silnice na Prahu mezi Odolicemi a Dobroměřicemi, oznámil Bártl. který pracuje jako manažer na ministerstvu dopravy.

16.04 - Ve volné diskuzi politiků hovoří Karel Novotný z ČSSD o babyboxu. Říká, že jeho zřízení v Mostě je na dobré cestě. Teď děkuje všem, že se tady scházeli a vydrželi i to drobné pošťuchování. Zastupitelé ČSSD začali rozdávat zastupitelkám růže. "Oni si z toho opravdu dělají předvolební mítink," říká mi kolega novinář. "Děkuji za tu milou vsuvku," říká do sálu primátor, který musel vyhlásit krátkou přestávku.

16.00 - Ľubomír Holý z ČSSD oznamuje, že obyvatelé bloku 200 si stěžují na rozkopanou plochu u domu. Stavba parkoviště má zpoždění. Primátor se ptá úřednice, jak je to možné. Dostává odpověď, že parkoviště bude hotové do konce listopadu.

15.57 - Začal blok náměstkyně primátora Hany Jeníčkové. Navrhuje, aby zastupitelé schválili bezplatný převod pozemků ze státu na město. Jedná se o část území u jezera Most. Je to schváleno.

15.53 - Náměstek primátora Luboš Pitín předal slovo náměstkovi Jiřímu Kurcinovi. Ten oznamuje, že na Cenu města Mostu za rok 2009 jsou navrženi Ivana Lhotáková a Jiří Vachulka. Zastupitele jednotně a bez diskuzí návrh schválili. Lhotáková je vedoucí mateřského centra při Středisku volného času v Mostě, Vachulka je známý trenér mosteckých plavců.

15.49 - Skončilo hlasování o návrzích komise finanční, teď se řeší návrhy komise sportu. Zastupitelé schválili všech 22 finančních darů pro sportovní kluby, například pro házenou, box a bowling.

15.44 - Ze známých osobností sleduje jednání v sále také šéf městské policie Bronislav Schwarz (Severočeši.cz). Balkón pro veřejnost je skoro prázdný.

15.34 - Zastupitelé (ti hladoví) mají smůlu. Úředníci během dne snědli v kantýně všechny oblíbené chlebíčky (kus za 12 korun). Jenže speciálně pro politiky přichystal personál dobře vypadající obležené chleby s řízkem, okurkou a salátkem (má hodně vitamínu A na oči a fosforu na zuby). Lahůdka stojí 30 Kč/ks. Kantýna překypuje zdravím. Je tu i mrkový salát (60 Kč/kg) a jogurt za 9 Kč. Místo piva (kdysi ho někteří rádi pili) stojí v chladicím boxu minerálky a limonády. Kdo zapomene koupit cestou domů mléko, nemusí se bát láteření manželky. V kantýně mají i trvanlivé polotučné mléko: litr za 15 Kč. A kdo je na sladké a na studené, může si koupit třeba Ruskou zmrzlinu za dvacku.

15.30 - V sále je stále jen 36 zastupitelů z celkových 45. Schůzi vede komunista Ján Vagaši. Hlasuje se o pronájmech a prodejích městských pozemků. Za chvílí se dozvíte, co dobrého k jídlu nabízí kantýna v předsálí.

15. 22 - Primátor, který zasedání vede, řekl, že na tomto zasedání není čas tento problém řešit. Radnice s úředníky odpoví na petici standardní cestou. (Problém mateřinek je součástí volebních kampaní některých stran. Novou školku mají v plánu například TOP09, ODS i ČSSD. Pravicové strany by podpořily i vznik soukromé školky. Vedení města vždy tvrdilo, že kapacita je dostatečná, a není se čeho bát)

15.18 - "Kapacita mateřských škol je nedostatečná," stěžuje si nahlas Tomáš Seidl, člen sdužení naštvaných rodičů. Ti sepsali petici. Stěžují si například, že školky musejí odmítat malé děti, kterým ještě nebyly tři roky. Do školek se tak nedostalo dvě stě takových dětí. Rodiče navrhují, aby město zřídilo školku v bývalém sídle OV KSČ nebo ve zrušených jeslích v ulici Bělehradská.

15.15 - Jednatel české části Euroregionu Krušnohoří František Bína hovoří v diskuzi občanů o činnosti této mezinárodní organizace, která má 129 členů. Stěžuje si na nedostatek peněz, ale zároveň zdůrazňuje, že organizace to umí řešit. "Děkuji za spolupráci," řekl zastupitelům. Primátor děkuje Bínovi za jeho práci.

15.12 - "Pán v modré košili," vyzývá primátor Brabce, který se hlásí do diskuze občanů. "Pan primátor mě asi nezná," řekne na řečnické tribuně Brabec. Stručně agituje za zřízení babyboxu v Mostě, což mají oranžoví ve volebním programu.

15.10 - Ze sektoru určeném pro veřejnost sleduje jednání Zdeněk Brabec, kandidát na senátora za ČSSD, který není zastupitelem. Kromě něj je v sále jen pár zvědavých Mostečanů. Ze 45 zastupitelů je jich v sále jen 36.

15.05 - Primátor zahájil jednání. Přečetl, kdo chybí. Například Alena Dernerová (SNK-ED), Vlastimil Balín z KSČM (viděl jsem ho před Repre na volebním mítinku) nebo Jiří Zelenka ze SMM.

15.03 - Vlastimil Vozka (SMM) něco v klidu řeší s Vladimírem Bártlem (ODS). Bývalý a současný primátor. Před čtyřmi lety to mezi nimi jiskřilo. To bylo v době, kdy SMM nechalo Bártla nedobrovolně vystěhovat z kanceláře primátora při tzv. povolební politické krize v Mostě.

15.02 - Stále je veselo! Kde to vázne? Nálada je opravdu uvolněná. Vojín by řekl: Mají to za pár!

15.00 - Už je ticho. Hudba nehraje. Kde je primátor? A vida, už si upravuje na stole tiskopisy. Za chvíli se začne. Pozor! Zastupitel za ČSSD Pavel Kouda má velice pestrou, bílo-červeno-černou košili. ČSSD si tady vždy potrpěla na módu. Lidé z KSČM a SMM volí vždy konzervativní úbory, muži tmavé obleky, ženy decentní halenky a sukně či kalhoty.

14.50 - "Tuc, tuc, tuc, tuc…!!!!" V zasedacím sále hraje z reprobeden techno. Zastupitelům, kteří zaplňují sál, to vůbec nevadí. Baví se, žertují, zapínají notebooky. Jako maturanti mají svůj poslední den. Zasedají naposledy před volbami.