Mostecké zastupitelstvo nechce pronajmout a poté za 755 tisíc korun prodat městské pozemky občanskému sdružení Nautic club Litvínov, které chystá výstavbu nového areálu vodních sportů na nádrži Matylda v Mostě. Předseda sdružení Tomáš Kölbl pro Deník uvedl, že moderní středisko za patnáct až dvacet milionů korun nevznikne, pokud sdružení parcely nezíská. Dlouhodobý pronájem odmítá, protože je pro sdružení vzhledem k vysoké investici nevýhodný. Opoziční zastupitelé z ODS naopak považují za nevýhodný prodej pozemků, protože se obávají ztráty kontroly nad částí atraktivní rekreační zóny.

„Náš záměr provoz Matyldy nijak neomezí. Jsme tam v provizoriu již řadu let a nikdy jsme nedělali problémy,“ řekl Kölbl.

Sdružení vzniklo jako klubové zařízení zaměřené na jízdu vodními skútry. Na Matyldě chce postavit sportovní centrum s restaurací, recepcí, šatnami, provozovnou a půjčovnou vodních lyží tažených vlekem, a s dalšími službami včetně parkoviště. S projektem, který nemá v regionu obdoby a který může přispět k propagaci Mostecka v oblasti cestovního ruchu, souhlasí Státní plavební správa.

„Já jsem ten poslední, kdo by bránil podnikatelům zvelebovat Most. Zastupitelé tu jsou ale hlavně od toho, aby hájili zájmy města,“ řekl Václav Janout (ODS). Chtěl prosadit dlouhodobý pronájem, aby město prodejem části pobřeží o rozloze 3 500 čtverečních metrů nepřišlo o cyklostezku a přístup k vodě, ale neměl dostatečnou podporu.

Většinu hlasů nezískal ani původní návrh radních. Nastala opět patová situace, přestože zastupitelé měli na seznámení s projektem přes půl roku čas.

Kölbl odmítá tvrzení, že by stavba ohrozila cyklostezku a zájmy města. Nedostatek informací mezi zastupiteli a jejich nejednota ho překvapují. Obává se, že za neshodami stojí podnikatelská lobby provozující pohostinská zařízení, která má o nadějnou rekreační oblast velký zájem.

„Klub chce investovat nemalé peníze, aby Matyldu zkulturnil. Vodní sporty se začínají rozšiřovat, jsou oblíbeny a není dobré je zatracovat,“ hájí záměr radní Miroslav Fencl (SMM) ze Souše, který se sdružením jednal. „Vše se bude odehrávat na břehové linii. Klub nikoho neomezí. Vše odpovídá legislativě. Je i dohoda s rybáři,“ dodal.

Podle Janouta chybí ucelená studie Matyldy. Podle Ivy Mazurové, vedoucí magistrátního odboru rozvoje a územního plánu, existuje již několik let studie, projednaná komisí i radou. „Záměr je v souladu se studií,“ uvedla.

Podle Bárty by se měly sportovní motorové čluny raději přesunout k většímu jezeru Most, které vzniká vedle Matyldy. „Na Matyldě nejsou úplně košer,“ uvedl. To si myslí i rybáři. „Motorové vodní sporty doprovází hlučnost,“ uvedl loni v srpnu Český rybářský svaz. Pokud město pozemky sdružení prodá, mají rybáři osm podmínek. Požadují například větší ochranu vody před znečištěním, sportování jen v omezeném sektoru, parkování pro rybáře zdarma a volný přístup k břehu.

Podle Kölbla sdružení už dříve používalo ekologicky šetrné oleje a vodní sporty rybáře nerušily. „Někteří úspěšně lovili v našem sousedství i za plného provozu klubu,“ uvedl. Na menší Matyldě chce sdružení zůstat. „Jezero Most bude vhodné pro jachtaře, ne pro nás,“ uvedl Kölbl.