Opozice s posunem nesouhlasí, hovoří o omezování možnosti Mostečanů vystoupit v diskuzi. Vadí jí také nové složení městských komisí, v nichž nejsou zástupci všech stran zastupitelstva. Vedení Mostu svůj postup hájí a nepovažuje ho za krok špatným směrem.

Podle zastupitele a poslance Jana Schillera (ANO) dřívější začátek zasedání zastupitelstva vyvolá negativní reakce. „Je to nesmyslný krok,“ uvedl. V úvodu zasedání je totiž hlavní diskuze občanů, kteří mohou vystoupit před plénem na jakékoli téma a získat od radnice písemnou odpověď.

Zbyněk H. obžalovaný z pokusu vraždy u ústeckého soudu
"Ve vězení by trpěl." Za pokus o vraždu matky jde mladík do detence

Přestože diskuze moc lidí v poslední době nevyužívá, opozice varuje, že zájem o tuto možnost nyní zcela opadne, protože aktivní Mostečané, například učitelé, jsou kolem 13. hodiny ještě v zaměstnání. Zastupitelka Berenika Peštová (ANO) označila novinku za další „utahování šroubů“ na radnici. Podle ní se městská vláda bojí dotazů od lidí.

„Obávám se, že začátek zasedání se bude plíživě posouvat k dopoledním hodinám,“ dodal Jan Hrubeš (Piráti a Zelení pro Most). Za nejvhodnější považuje právě 15. hodinu, ale radnice by podle něj měla zvládat i 17. hodinu, protože zastupitelstvo nezasedá každý měsíc.

Zasedání mosteckých zastupitelů. Archivní foto
Most odešel z otázek na sociální síti, Litvínov zve lidi do kanceláře

Vedení města argumentuje klidem na práci. „Dohodli jsme se s kolegy, že začátky zasedání zastupitelstva posuneme k 13. hodině, aby byl dostatečný prostor projednat v klidu všechny body programu,“ uvedl primátor Jan Paparega (ProMost). Upozornil, že například v Ostravě, Plzni a Českých Budějovicích začínají zasedání v 9 hodin a v Ústí nad Labem v 10 hodin a vládne tam ANO.

Most podle primátora nechtěl jít cestou posunutí začátku zasedání do dopoledních hodin. „Navíc připravujeme možnost sledování zastupitelstva on-line s možnosti následného přehrání,“ uvedl primátor.

Řešit se bude obsazení komisí

První letošní zasedání zastupitelstva bude 21. února. Část mostecké opozice na něm zřejmě otevře i téma obsazování postů v komisích městské rady, v nichž ANO a Piráti a Zelení pro Most nemají žádné zastoupení. „Je to smutné,“ poznamenal Hrubeš. Podle něj je pro města prospěšné, když radní umožní opozici mít své odborníky v poradních orgánech, protože demokratický podíl na správě veřejných záležitostí brání vytváření mocenského monopolu.

Pokud jde o komise rady města, primátor uvedl, že zástupci seskupení Piráti a Zelení pro Most dali své nominanty pouze do čtyř z jedenácti komisí. „Od zástupců ANO jsme žádné nominace neobdrželi,“ sdělil primátor.

MHD v Mostě.
Řidiči MHD v Mostě dostali přidáno. Cílem je udržet nedostatkové zaměstnance

V komisích radní upřednostnili zástupce svého hnutí ProMost a další místa obsadili lidmi za ODS a KSČM, které menšinovou vládu bez koalice podporují. V komisích se objevili také zástupci opozičního Sdružení Mostečané Mostu.

V Litvínově umožnila vládnoucí koalice celé opozici podílet se na práci v komisích. Zástupce opozice jedné komisi dokonce předsedá. Opozice řídí v Litvínově také dva ze tří výborů zastupitelstva a má tak nad vládou kontrolu.