Negramotných lidí bez práce je podle ředitele úřadu práce Oldřicha Malého v regionu 200 až 300. Dalších více než 1000 mužů a žen trpí funkční negramotností, tedy nevědí, co čtou či píšou, řekl dnes Malý novinářům.

Nejvíce negramotných lidí je podle něj ve věku mezi 16 až 18 let a 40 až 50 let. "Bohužel, tito lidé jsou i nejvíce zadlužení u bank či různých lichvářů. Naším cílem je dostat tuto skupinu z úplného dna alespoň o stupínek výš. Kurzy pro nás organizuje akreditovaná firma. Kromě literární gramotnosti školení zahrnuje i finanční, dokumentární či numerickou gramotnost. Absolventi by se měli naučit minimální základy češtiny s cílem porozumět textu, orientovat se v dokumentech, v číslech a také uvědomit si hodnotu peněz," uvedl.

Pilotního kurzu se zúčastní deset až 12 klientů úřadu práce z litvínovského problémového sídliště Janov. Kurz začíná 31. května a je rozložen do 60 hodin. "V případě dobrých výsledků budou následovat další, v první etapě chceme proškolit 100 lidí. Nejprve to budou muži a ženy postižení funkční negramotností," doplnil Malý.

Mostecko postižené restrukturalizací těžkého průmyslu se v dubnu po třech měsících vrátilo na první příčku v celorepublikové míře nezaměstnanosti. Nejvyšší míru nezaměstnanosti region vykazoval pravidelně od 90. let. Přispívá k tomu právě i vysoký počet lidí s jen základním vzděláním, nekvalifikovaní velmi těžce shánějí uplatnění.

Na konci dubna nemělo na Mostecku práci 9662 mužů a žen v produktivním věku, míra nezaměstnanosti dosáhla 16,1 procenta.