V jedenácti letech založil Cirkus Mini. Z neovladatelného králíka udělal akrobata schopného za pamlsek skákat přes obruč a ze čtyř dívek cirkusové umělkyně měnící kostýmy každou novou sezónu.

Dnes jim vozí náklad se zvukovou aparaturou tři auta s přívěsným vozíkem. Zadarmo pořádají originální cirkusová show ve školkách, školách a na letních táborech.

„Pro nás je největší odměnou, když vidíme rozzářené tváře dětí,“ tvrdí principál David, žák 16. ZŠ v Mostě.

Jedna show trvá neuvěřitelných 70 minut! Jsou za tím léta dřiny. „Vytvořili představení na profesionální úrovni,“ říká Ivana Šabková, ředitelka školy, kde cirkus nedávno roztleskal učitele na mimořádném představení.

David připomíná pohádkové hrdiny-sympaťáky, které mají všichni lidi rádi a které toto zamračené století potřebuje. Je klaunem, kouzelníkem, žonglérem i krotitelem. Má vynikající prospěch a navíc velký organizační talent. A má vše promyšlené. Nejprve chce vystudovat ekonomii, pak založit velký cirkus se zvířaty. „Chci si splnit svůj sen,“ svěřil se Deníku.

Pomáhá mu celá rodina, přestože nikdo z příbuzných není, ani nikdy nebyl „cirkusák“. Pouze jeho sestra Klára je členem cirkusu. Umí hulla–hup s deseti obručemi.

Jak to začalo?

Davidův životní příběh se podobá osudu světoznámého filmového režiséra Federica Felliniho. Ten ve dvanácti letech utekl z domova, aby se přidal ke kočovnému cirkusu. I David byl okouzlen uměleckým světem pod velkými stany, dokonce už v sedmi letech. Naštěstí neutekl jako slavný Ital, tvůrce filmů Klauni či Světla varieté. Davida rodiče a prarodiče podporují. „Hrozně moc našemu cirkusu pomáhají,“ říká.

Vše začalo před osmi lety, když David navštívil v Mostě cirkus Humberto. Moc se mu líbil. Obdivoval hlavně drezůry zvířat. Postupně se začal učit zábavná kouzla a naučil se shánět rekvizity přes speciální internetové obchody. Jeho rodinu nečekaný zájem o cirkus překvapil. Když zjistila, že to David bere vážně, jeho nadšení pochopila.

U zrodu Cirkusu Mini stály dva školáci – David a jeho kamarád Pavel Dvořák. Ten později z cirkusu odešel a vedení podniku se ujal David.

Zpočátku se oba učili základní artistické kousky. Vycvičili si králíka. Uměl skákat přes překážky, přes obruč, panáčkovat a klouzat se po klouzačce. První oficiální představení ale skončilo fiaskem. Králík před dětmi z Mateřské školy Sochorova zklamal. „Z mého pohledu to byla katastrofa,“ přiznává sebekriticky zřejmě nejmladší principál svého druhu v ČR.

Teď se o rozšířeném souboru hovoří jako o „profi“ týmu. Cirkus tvoří pět dětí – David, jeho sestra a zástupkyně Klára, a tři dívky z pátého ročníku základní školy. V programu mají akrobacii na válcích, artistická čísla, žonglování, klauniádu a magii. Nové zvíře, králík zakrslý, je podle Davida šikovnější než jeho předchůdce. „Je vynikající. Za pamlsek udělá skoro cokoliv,“ říká David.

Používají půjčené profesionální ozvučení: mixážní pult a velký reproduktor. Kostýmy mění každý rok. Mají i novu oponu. Provoz minicirkusu je finančně náročný. Například jeden žonglérský kužel stojí 500 korun.

Odehráli už desítky představení, zejména ve školkách, kam jezdí zhruba jednou měsíčně. Hrají od února do listopadu. V zimě připravují nový program. Na letošní léto si je objednal jeden tábor.

Cirkus trénuje společně jednou měsíčně v bytě u Davida. Hudba hraje potichu, aby nerušili sousedy. Mají štěstí, že králík neřve jako lev. „Tréninky i profi pomůcky se vyplatí. Jsme mnohem lepší než před čtyřmi lety,“ říká David.

Nejbližší cirkusová škola je ve Vídni, další až v Moskvě. David tam ale nechce. Hlásí se na Střední školu diplomacie a veřejné správy v Mostě. Cirkus bude nadále jeho koníčkem. Po dalším studiu ekonomie si chce vydělat na velký cirkus. Schopnosti na to má: nabízí angažmá dalšímu mosteckému školákovi, který jako kdysi David zakládá další dětský cirkus. „Roste nám konkurence,“ směje se cirkusový manažer David, objev roku 2009.