„Je to hrůza!" prohlásí Zdeňka Caraiová. Vynořila se s rodinou z džungle u plácku, kudy se vstupuje do sousední zahrádkářské kolonie. Šli po zarostlé cestě, u které to smrdělo jako na skládce. Místo hub rostou u pěšin staré televize a rozpáraná křesla.

Děti dříve rády jezdily v parku na kolech. Teď by je na stezkách ošlehaly větve s trny. Některé asfaltové chodníky široké tři metry se v zeleni úplně ztrácejí. Kdo chce po nich jít, musí si pomáhat rukama. Přesto i tam jezdí pár odvážných cyklistů. Na zabahněných asfaltových cestách s nalomenými větvemi ve výšce očí jsou vidět stopy od cyklistických pneumatik. „Park potřebuje upravit. Podívejte se, jak vypadá!" říká Erika Řehková venčící psa a ukáže kolem sebe. Stojí na neuklizené křižovatce poblíž „cirkusplacu", kde končí okrajová část parku s nahrubo prosekanou houštinou u hlavních cest. Dál už je divočina. Mostečanka může srovnávat. Je jí 72 let. Do parku chodí už půl století. Dříve to podle ní bylo pěkné místo na procházky. Teď, až na pár výjimek, nejsou u chodníků ani lavičky, natož veřejné osvětlení. Podle seniorky by lidem stačily jen udržované cesty. Velké kácení by uškodilo ptákům. V žádném mosteckém parku nejsou tak velké stromy. „Chodím tam na klacky. Ale musím si dávat pozor. Stále tam někdo kadí. A také jsou tam klíšťata. Kdysi jsem jich ze svého psa vytahal jednaosmdesát," svěřil se jeden zahrádkář.

Domy se nestaví

Radnice žádné velké kultivování nechystá. Nemá peníze ani na vylepšení parku u sportovní haly, které nedávno odložila. Technické služby mají na Hrabáku za úkol prosekávat alespoň okraje hlavních cest. Kdysi vládnoucí ODS slibovala před volbami v roce 2002 zvelebení parku, ale nic se nestalo. Pouze se upravilo za 366 tisíc korun přístupové schodiště a změnil se územní plán, který umožňuje zrušení části parku u jeho středu.

„Stále existuje dokumentace k výstavbě rodinných domů," říká mluvčí radnice Alena Sedláčková. Dokumentace řeší jen technickou infrastrukturu. Vzhled nové osady bude na případném investorovi.