Jaromír Česák se k soudu nedostavil. Podle slov své obhájkyně je nemocen. Během prvního hlavního líčení vypovídali zatím pouze svědci, pacienti, které inkriminovaný říjnový den ošetřoval.

„Doktor se choval zmateně. Měl orosené čelo, uprostřed věty se zasekával, trochu jsem z něj cítil alkohol. Prohlížel mi jiný prst, než měl," vzpomínal na ošetření mladík, který přišel k lékaři s naraženou rukou.

Další pacientka, mladá dívka, měla z vyšetření obdobné zážitky. „Doktor byl takový pomalý, jako rozespalý. Dlouho mu trvalo, než něco řekl. Opakoval slova. Když jsem vešla do ordinace, tak jsem tam cítila voňavku a hodně se větralo. V písemné zprávě, kterou mi dal, byla spousta chyb. Vyskytovala se tam i slova, která do ní vůbec nepatřila," popsala svoje pocity z lékaře dívka.

Několik svědků uvedlo, že s ošetřením chirurga nebyli spokojeni a pro jistotu si zajeli ještě na chirurgii do mostecké nemocnice. Mezi pacienty, kteří seděli u Česáka v čekárně se ten den šuškalo, že doktor zrovna není v nejlepší kondici. „Z ordinace vyšel muž a ukazoval nám gesty rukou, že si lékař asi přihnul," naznačil jeden ze svědků, jak to v čekárně vypadalo. Jeden z pacientů následně zřejmě lékaře udal na policii.

Hlídka, která přijela doktorův stav přímo do ambulance zkontrolovat, mu při dechové zkoušce naměřila 2,8 promile. „Říkal nám, že si dal asi dva panáky. Když zjistil, kolik nadýchal, tak to nijak nekomentoval. Odvezli jsme ho na služebnu. Tady asi za půl hodiny začal mít opilecké znaky. Zrudnul, špatně koordinoval pohyby. Přemlouval nás, aby nemusel do cely," popsal stav lékaře policista.

V Mostě je veřejným tajemstvím, že Česák přes míru holduje alkoholu. Lidé si o tom píší v diskusních fórech na internetu. Chirurg je svojí přes přílišnou láskou k pití proslulý i mezi policisty. „Už několikrát byl zadržen, když řídil silně opilý," potvrdil u soudu policista. Dodal, že v jiném případě, kdy kriminalisté vyšetřovali vykradení chirurgovy ordinace, při prohlídce prostor objevili značné množství alkoholu. „Asi deset litrů tvrdého," zavzpomínal svědek.

Česák už kvůli alkoholu stál též před soudem. Naposledy vyfasoval za řízení vozidla pod vlivem podmínku, tříletý zákaz řízení a padesátitisícovou pokutu. Chirurga přistihla policejní hlídka opilého v únoru 2011 u mostecké nemocnice. V osm hodin ráno mu naměřili více než dvě promile. Lékař u soudu tvrdil, že za volantem seděl jeho známý. Jenže několik svědků, včetně policisty, který ho viděl asi na deset metrů, uvedlo něco jiného. Soud tehdy obžalovanému doporučil, aby dobrovolně podstoupil protialkoholní léč­bu.

Hlavní líčení v případu u mosteckého soudu pokračovat v srpnu výslechy dalších svědků. Soud zřejmě k procesu přibere i znalce z oboru toxikologie.