Projekt s názvem Central Jablonec má přinést do lokality širší nabídku obchodů a služeb, za kterými mnohdy museli obyvatelé města dosud pouze dojíždět. „Těší nás, že se nám podařilo umístit náš projekt v tak kulturně i historicky zajímavé lokalitě, jakou je centrum Jablonce. Chceme obyvatelům města i jeho návštěvníkům přinést novou nabídku obchodů a služeb. Obyvatelům Jablonce tak odpadne nutnost jezdit za výběrem zboží i služeb do Liberce nebo jiných větších měst," řekl Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Central v Mostě se otevřel v květnu 2008 - podívejte se na VIDEO a FOTOGALERII z prvního dne. Mostecký Central dodnes vyvolává protichůdné reakce, část veřejnosti ho oceňuje, část kritizuje.

Central Jablonec nahradí zchátralý obchodní dům Jabloň. Svou architekturou má zapadnout do konceptu města a přispět k celkové revitalizaci centra. Výstavba začala loni, předpokládané otevření připadá na jaro 2017. Celkové investiční náklady přesahují půl miliardy korun. V novém centru vznikne přibližně 200 přímých pracovních pozic a dalších 50 nepřímých u subdodavatelů. V objektu se bude nacházet téměř 200 krytých parkovacích míst, které poskytnou stání zdarma až na několik hodin nejen návštěvníkům centra, ale všem, kdo do Jablonce vyrazí za poznáním či kulturou.

Takto bude vypadat Central v Jablonci.Město Jablonec evidovalo i několik stížností, zvláště v počátku stavby, spojených s hlukem a prachem. „Myslím, že je logické, že takto velkou stavbu podobné problémy provázejí," sdělil náměstek primátora pro rozvoj města Lukáš Pleticha.

Doprava nekolabuje

Přiznal také, že stavbu v samém centru města lidé pozorně sledují i komentují. Výrazné komplikace se však nedotkly ani řidičů. „Doprava kolem záboru probíhá v klidu. Řešili jsme zde jen problém se zásobováním obchodů. Všem, kdo zde bydlí nebo pracují, však patří určitě velký dík za trpělivost a vstřícnost," ocenil náměstek přístup veřejnosti.

Spolu s tím, jak stavba roste, se odhaluje i její konečná podoba, kterou ji vtiskli architekti ze studia Chapman Taylor. Záměrně přitom využili všechny možnosti, vycházející z okolí nové budovy. I proto mají například dvě ze tří podlaží přímý vstup z ulice. Centrum tak navazuje na nerovnosti terénu. Zachován bude také během otevírací doby centra historicky frekventovaný pěší tah Jugoslávskou ulicí, který opticky rozdělí budovu na dvě části. Průchodnost ulice byla ostatně i jedna z podmínek Jablonce.

Vnější část chtějí mít stavbaři hotovou do konce roku 2016. Fasáda budovy bude ve stylu kamene a dřeva. Třípodlažní stavba na svých 13 tisících metrech čtverečných pronajimatelné plochy bude skýtat nejen možnost nakupovat, ale plánem investora je zároveň nabídnout i volnočasové aktivity. Příkladem může být již fungující OC Central Kladno, kde najdete rozsáhlou expozici společnosti Lego. „Skupina Crestyl usiluje o to, aby projekt přispěl k celkovému oživení lokality," sdělil mluvčí developerské skupiny, Ondřej Micka.

Nová místa i značky

Plánovaná směs obchodů je velmi pestrá a developerská firma má již sedmdesát procent plochy rezervováno a před konečným podpisem smluv. „Objeví se zde mezinárodní etablované značky, které dosud ve městě nevystupovaly, stejně tak i butiky a služby lokálních obchodníků," shrnula Lenka Vašutová, která je manažerkou komerčních pronájmů u společnosti Crestyl. V centru se bude kromě obchodů s módou nebo elektrem i supermarket, sportovní obchod, a množství restaurací či kaváren.

Takto bude vypadat Central v Jablonci.Projekt připravoval Crestyl od roku 2008, přibrzdila ho ale recese. S ohledem na aktuální nabídku realitního trhu bude také centrum menší, než se původně předpokládalo.