Na velké vinici pod mosteckým Špičákem v poledne stín nenajdete. Ženy tam proto chodí brzy, po východu Slunce. V chladnějším ranním vánku chtějí do největšího žáru stihnout co nejvíce práce. „Taková vedra jsem tu ještě nezažila," říká Lenka Šebková. Na vinici osečkuje, srpem zkracuje přerostlé šlahouny vinné révy.

V Mostě se už prodává vinný mošt, je z Itálie. Věští konec léta. Mostecký burčák se má objevit do konce prázdnin.

Ivanu Váňovi z Českého vinařství Chrámce dělá vedro a sucho starosti. „Úroda vypadá pěkně, je nadějná, ale části zasychají," upozorňuje. Téměř zaschla mladá dvanáctihektarová vinice v Čepirohách. „Suchem je velmi těžce poškozena Z toho jsem nejvíce smutný," svěřuje se Váňa. Podobné tropické léto, které vinaře zaskočilo, bylo podle něj v červnu 1976.

Vinařství si teď pomáhá obchodem. Ve svých vinárnách v Mostě a Litvínově a v Chrámcích zahájilo prodej částečně zkvašeného hroznového moštu, kterému se říká burčák. Oblíbený nápoj je z Itálie. Vinařství dovezlo 60 hektolitrů. Prodej začal o týden dříve než loni a cena je stejná. Burčák z raných odrůd mosteckých hroznů vinařství nabídne po 20. srpnu. Koncem srpna přidá červený burčák.

Hlavní sklizen začne v září.

Prodej začal.