Kriminalita na Mostecku klesá, a to jak u násilných, tak i u majetkových deliktů.
Zatímco v loňském roce policisté na Mostecku od ledna do července řešili 2 520 trestných činů, letos ve stejném období to bylo 2 413 skutků, tedy o 107 případů méně. V Ústeckém kraji tak jde o jediný okres, kde dochází k poklesu trestné činnosti.


Lupiči šli do vazby, auta hlídá kamera


Ubylo například loupeží. Zatímco v loňském roce od ledna až července vyšetřovali policisté 45 případů, letos to bylo 37. Objasnit se jich podařilo devatenáct.

„K poklesu této závažné kriminality přispělo zadržení několika pachatelů, kteří byli vzati do vazby. Vysokou objasněnost lze přičíst i výborné práci kriminalistů a techniků na místě činu,“ řekl šéf mosteckých policistů Jiří Volprecht.
Snížil se též počet trestných činů ublížení na zdraví, a to z loňských 53 skutků, na letošních 34 skutků. Na Mostecku se letos udály i dvě vraždy, obě byly objasněné.


Pokles kriminalisté na Mostecku evidují i u majetkové trestné činnosti, a to u krádeží věcí z automobilů.
V letošním roce policisté vyšetřovali 244 trestných činů, což je o 70 případů méně než za stejné období loňského roku.
Nemalý podíl na poklesu této trestné činnosti má kamerový systém ve městě a následné vyhodnocování jeho záznamů.
Výrazně se snížil i počet případů úvěrových podvodů, a to z 95 případů na 55 skutků. Ke snížení tohoto druhu kriminality došlo díky zpřísnění podmínek při uzavírání úvěrových smluv a následných poskytování úvěrů úvěrovými společnostmi.


Více vloupaček a vyhrožování


„Ne ve všech případech ale evidujeme pokles trestné činnosti. Naopak mírný nárůst jsme zaznamenali například u krádeží v restauracích a hostincích nebo u krádeží vloupáním do bytů. Problémy nám dělají také sprejeři. Zatímco v loňském roce jsme řešili osm případů, letos tento počet vzrostl již na pětadvacet skutků,“ uvedl šéf mosteckých policistů Volprecht.
Pachatelé této kriminality pracují anonymně a svými počiny poškozují soukromý i veřejný majetek. Objasněnost těchto případů se pohybuje kolem 24 procent.

Kriminalisté evidují nárůst u trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, letos to bylo již 145 skutků, tedy o 17 případů více.


„Jde zde hlavně o porušení zákazu řízení motorových vozidel,“ konkretizoval Volprecht. Více je letos i zanedbání povinné výživy, a to 121 skutků, což je o 51 případů více. „U této kriminality je nárůst ovlivněn změnou legislativy,“ podotkl Volprecht.


Roste i počet trestných činů osob podporujících a propagujících hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka. Letos to byly již čtyři případy, zatímco v loňském roce pouze jeden.


Rozmáhá se rovněž trestný čin nebezpečného vyhrožování. U těchto případů policie většinou od začátku zná pachatele, neboť tato trestná činnosti se zpravidla odehrává mezi partnery, příbuznými či známými.

„Od ledna jsme zaznamenali už osmadvacet těchto skutků,“ upřesnil Volprecht.


Kuriozita: lžíce od bagru ve sběrně


Těžkou hlavu dělají kriminalistům na Mostecku sběrači železa. „V mnoha případech takovou krádeží vyřazují důležitá zabezpečovací zařízení například na železnici, čímž ohrožují cestující. To je také důvod, proč jsme se už v loňském roce, a pokračujeme i letos, daleko více zaměřili nejen na lidi vezoucí na kárkách železo, ale stále častěji kontrolujeme i samotné sběrny. Nedávno jsme v jedné z nich nalezli dokonce novou odcizenou lžíci z bagru,“ dodal Volprecht.