Nabízíme přátelský kolektiv a příjemné prostředí, moderně vybavené učebny, podporu v dalším vzdělávání… Takovéto inzeráty přímo na webových stránkách základních škol nejsou na Mostecku žádnou výjimkou. Poptávka po kvalifikovaných učitelích je tak velká, že by zaplnili sborovnu nové školy. Školství ale ztrácí konkurenceschopnost. Podle Pedagogické komory si učitelé vydělají mnohem méně než v éře Masaryka.

Například 7. ZŠ v Mostě hledá učitele češtiny, matematiky, angličtiny a dalších cizích jazyků. Sídlištní 15. ZŠ shání učitele anglického jazyka na druhém stupni a bude potřebovat i tělocvikářku pro žákyně. A to není všechno. „Kvalifikovaného fyzikáře hledáme už několik let,“ uvedla ředitelka Lenka Firmanová. Volná pracovní místa má i 10. ZŠ, kde přijmou učitele na výtvarnou výchovu a pracovní činnosti a angličtináře. Škola by uvítala také pedagoga s aprobací tělesná a hudební výchova pro druhý stupeň. „Potřebujeme učitele i pro první stupeň,“ sdělila ředitelka Hana Šlachtová.

Předpremiéra televizního seriálu Most! v mosteckém kině Kosmos
Hubatý seriál Most! pustí Česká televize v lednu. Mostečané se chechtali

Na Litvínovsku chybí třeba kvalifikovaný učitel tělesné výchovy, němčinář či učitelka pro první stupeň.

Uchazeči mohou nastoupit ihned, ale sehnat je na trhu práce není vůbec jednoduché. Ředitelé proto kontaktují přímo pedagogické fakulty a ptají se na vhodné absolventy. Řada z nich ale na sever Čech nechce nebo s titulem přecházejí do lukrativnějších oborů mimo školství.

Zaskakuje, kdo může

Podle vedení základních škol hraje roli i celková náročnost kantorské profese a pokles její společenské prestiže. Za kvalifikované zaskakují senioři či středoškoláci, v lepších případech bakaláři či vysokoškoláci bez aprobace.

„Pokud se platy učitelů skokově nezvýší, nebude mít za chvíli kdo učit děti. Už nyní je nedostatek učitelů fyziky, matematiky, počítačů nebo cizích jazyků,“ potvrdil prezident Pedagogické komory Radek Sárközi, který pochází z Mostu. Komora, která je největším školským spolkem v zemi, upozorňuje, že nástupní mzda v Lidlu je vyšší než nástupní plat učitele. Například nástupní plat učitelky v mateřské škole není ani 20 tisíc korun hrubého měsíčně.

Ilustrační foto
Mostečan, který okradl školačku, kradl také v obchodech

„Před patnácti lety slíbila tehdejší ministryně školství Petra Buzková učitelům 130 procent průměrné mzdy v zemi, ale od té doby si učitelé nijak nepolepšili a jsou stále někde kolem 105 procent. Investice do školství je přitom investicí do budoucnosti České republiky, která se mnohonásobně vrátí,“ dodal Sárközi, který s kolegy usiluje také o snížení byrokracie, aby učitelé měli čas na přípravu kvalitní výuky a nemuseli vyplňovat stohy lejster.

Nejžádanějšími profesemi na trhu práce v okrese Most jsou nadále dělníci, řidiči, svářeči, elektrikáři a zámečníci. Přestože počet registrovaných nezaměstnaných klesl na říjnových 4772 lidí, Mostecko je jejich podílem na místní populaci po Karvinsku nejhorší v ČR.