Frontami delšími než před dvěma týdny začalo v pátek na Mostecku druhé kolo prezidentské volby, které končí dnes ve dvě hodiny odpoledne. Duel Zeman – Drahoš přinutil 42letého Tomáše z Mostu, že k volbám přišel poprvé v životě. „Nechci, aby vyhrál ten druhý,“ svěřil se zemanovec. Proč předtím nikdy nehlasoval? „Jezdil jsem na montáže a neměl jsem čas. A politika mě nezajímala,“ vysvětlil.

Opačným extrémem je případ 44letého Mostečana, který dosud volil pokaždé, ale nyní poprvé v životě nemůže kvůli zaměstnání. Jeho pracovní doba totiž přesně kopíruje dobu voleb. V pátek měl v továrně odpolední od 14 do 22 hodin a v sobotu musí na přesčas od 6 do 14 hodin. Z pracoviště v sousedním okrese ho kvůli hlasování neuvolní, navíc by mu nejel do Mostu autobus a okrskoví komisaři s přenosnou volební urnou za ním nemůžou, i kdyby měl volební průkaz.

„Štve mě to. Manžel žádné volby nevynechal, vždy jsme chodli spolu. Teď půjdu poprvé sama,“ řekla Deníku 40letá Marie. Podle ní bude lidí s takovým omezením víc a poslanci by jim měli pomoci úpravou legislativy, protože volit patří mezi základní lidská práva.

„Zákon takové případy zatím neřeší,“ připustila vedoucí kanceláře primátora a tajemníka magistrátu Alena Volfová, která se zabývala podobným podnětem. Jeden řidič kamionu upozornil, že chtěl volit, ale nemůže, protože v pátek odjíždí do zahraničí, kde se nedostane na zastupitelský úřad, a domů se vrátí až v neděli, kdy už volby nejsou.

Na 7. ZŠ v Mostě, kde je několik volebních místností, byl první nával větší než před dvěma týdny při prvním kole. „Podle mě bude výsledek velmi těsný,“ sdělil 45letý Pavel Korejs, který přišel volit navzdory noze v ortéze a francouzským holím.

Ve škole voliči diskutovali i o čtvrtečním duelu Zeman – Drahoš na ČT, kde je zaujala moderátorka. „Klobouk dolů!“ ocenila výkon Světlany Witowské jedna z volebních komisařek. „Drahoš byl hnusný, útočil na Zemana,“ zlobil se 72letý senior - zemanovec, který duel také sledoval.

Volby v Ústeckém kraji probíhají zatím poklidně. „Neevidujeme žádné narušení voleb,“ potvrdila v sobotu dopoledne policejní mluvčí Jana Slámová.

První kolo prezidentské volby v okrese Most vyhrál Miloš Zeman, který získal 51 procent hlasů. Druhý Jiří Drahoš na Mostecku obdržel 19 procent hlasů. Volební účast v okrese byla 48 procent. V roce 2013 byla účast 49 procent, ve druhém kole, při duelu Zeman - Schwarzenberg, 47 procent.

Největší změnou současného druhého kola je, že volič dostane hlasovací lístky ve volební místnosti. Jsou žluté a jsou jen dva.