Zatímco koncem října měl okres Most 10 753 evidovaných lidí bez práce, koncem listopadu jich bylo o 116 méně. Je to největší meziměsíční pokles ze všech okresů Ústeckého kraje. Mostecko je na tom přesto celkově a dlouhodobě nejhůř. Situace se v celém regionu v tomto měsíci zřejmě nebude zlepšovat.

Vyššímu nárůstu nezaměstnanosti v kraji částečně zabránilo příznivé počasí v listopadu, které umožnilo některé dokončovací práce ve stavebnictví.

„S blížícím se zimním obdobím lze očekávat utlumení prací v některých odvětvích, jako jsou právě stavebnictví či zemědělství, což se samozřejmě negativně projeví na počtu evidovaných uchazečů i podílu nezaměstnaných," odhaduje Michal Tuček, analytik trhu práce.

Řada lidí se potýká i s nízkou kvalifikací. Dnes je například výběrové řízení na volné místo sociální terénní pracovník u Oblastní charity Most. Do včerejšího poledne se přihlásili jen čtyři lidé. „Většina z nich nesplňuje podmínky," říká Světlana Nikolova z charity. K pozici je třeba vyšší odborné vzdělání a rok praxe. Za to je plat 16 tisíc korun.

Jednapadesátiletý Josef z Mostu ještě neví, zda bude mít 1. ledna vůbec nějakou mzdu. Sice pracuje, ale za tři týdny mu končí pracovní smlouva. Žije v nejistotě a pro případ nouze shání nové místo.

„Stále nevím, jestli mi smlouvu na dobu určitou prodlouží. Můžou to udělat na poslední chvíli, a tak si raději hledám nové zaměstnání pro případ, kdyby mě už nechtěli. Nabídka míst je ale slabá jako loni. Podle mě se to od roku 2008, kdy začala krize, nemění," svěřuje se.

Koncem listopadu bylo v Ústeckém kraji registrováno 64 494 uchazečů o práci a pouze 2 753 volných míst. Na jedno místo připadá přibližně 23 uchazečů. Práci nemá v kraji ani 3 300 absolventů škol a téměř osm set mladistvých.