V Mostě začne příští týden velká výstava o životě v našem regionu na sklonku Rakouska-Uherska a v období 1. republiky. Pokračuje tím série akcí věnovaných 100 letům od vzniku Československa, které jsou na Mostecku úzce spojené s česko-německými vztahy.

Do oslav se zapojila řada organizací včetně škol, které se snaží vyvolat v lidech zájem o historii. Oblastní muzeum v Mostě dokonce vyvezlo desítky lidí do Lán, kde je zámecké sídlo prezidenta a muzeum T. G. Masaryka. „Jednodenní poznávací zájezd měl velký úspěch. Kdyby byl druhý autobus, tak ho také zaplníme,“ řekla mluvčí muzea Eva Hladká.

Cílem dalšího „osmičkového“ výletu bude 27. října areál Zahrady Čech v Litoměřicích, kde účastníky čekají přehlídky legionářů a čet vojáků z fronty, slavnostní ceremoniály, ukázky prvorepublikového zdravotnictví, bydlení a tělovýchovy, ale také například dobová kavárna, biograf, kabaret a divadlo. Od muzea se vyjíždí v 9 hodin a jízdné, které je v předprodeji v recepci, stojí 200 korun za osobu.

Místní oslavy mají i zábavnou formu. Hned v pondělí 15. října v 8 hodin začne před spodní budovou mosteckého gymnázia módní přehlídka studentů a učitelů v dobových kostýmech. Doprovodí ji hudba pro pamětníky. Škola připravila na příští týden i sérii besed.

Vyhlášení samozvané provincie

Mostecko v roce 1918 představí výstava Vznik ČSR a provincie Deutschböhmen, jejíž vernisáž bude ve čtvrtek 18. října od 17 hodin v oblastním muzeu. Upozorní například na málo známé okolnosti událostí října až prosince 1918 na Mostecku, které čelilo vyhlášení samozvané provincie Deutschböhmen. Expozici, která bude k vidění do konce března, doplní vývoj vztahů mezi národnostmi až do roku 1938 a samostatná autorská výstava Legionáři Mostecka.

Vrcholem oslav v Mostě bude v neděli 28. října od 15 hodin pietní akt u sochy T. G. Masaryka na 1. náměstí. Veřejnost uvidí žehnání nové primátorské standartě a vysazení pamětní lípy. Na počest republiky zahrají trubači a zazpívá sbor.

V Litvínově, kde oslavy začaly 2. října, vytvořily společný program radnice, městská knihovna, Citadela a Docela velké divadlo, které v pátek 19. října zahraje Lucernu. Nyní se připravují exponáty pro výstavu Staré časy na fotografii. Snímky z Litvínovska z let 1918 1938 přinesli sami obyvatelé, kteří poskytli i své příběhy. Ojedinělou sbírku fotek uvidí lidé poprvé ve středu 24. října od 17.30 na Zámku Valdštejnů.

V neděli 28. října bude v Litvínově jarmark s jízdami v kočáře a lampionový průvod, který půjde od „hoteláku“ v Mostecké do Voigtových sadů, kde oslavy ukončí ohňostroj.