Politickými mítinky v ulicích začala na Mostecku volební kampaň.

Volby do Evropského parlamentu se konají 5. a 6. června a účastní se jich třiatřicet stran a hnutí. Minulý pátek lákali voliče v Mostě komunisté, včera přesvědčovala o svém programu v Litvínově a Mostě ČSSD, zítra přijíždí shánět hlasy do Litvínova, Mostu a Obrnic ODS.

Přestože politici kontakty s voliči ještě zesílí, volební účast bude podle odhadů nižší než při jiných volbách.

Oproti krajským a komunálním volbám chybějí na kandidátních listinách nejvlivnějších stran jména z Mostecka. Drtivá většina kandidátů, kteří soupeří o členství v europarlamentu, nebydlí v Mostě, Litvínově, Lomu, Meziboří, ani v okolních obcích.

Místní při hlasování jen vzadu

Výjimkou jsou Mostečané Miroslav Líbal a Martin Fraško doporučovaní stranou Libertas, Jaromír Vavroch z Humanistické strany, František Matějka ze Strany svobodných občanů a Kateřina Dolejšová ze Strany soukromníků České republiky.

Aktivita europoslanců

Ti jsou místní, ale na hlasovacích lístcích neobsadili přední místa.

Krajský šéf Strany zelených Petr Klepiš nesouhlasí s názorem, že voličům z Mostecka bude chybět někdo blízký, s kým by se dokázali ztotožnit.

„Například Přemek Rabas je sice z Chomutova, ale Mostečanům rozumí,“ obhajuje zelenou kandidátku Klepiš.

Stejně hájí své lidi i komunisté, kteří na Mostecku nemají žádného místního volebního tahouna. „Máme ale Jaromíra Kohlíčka. Ten je ze sousedních Teplic,“ sdělili Deníku komunisté na tiskové konferenci v Mostě.

ČSSD, která nominovala hlavně své lidi z Prahy, spoléhá na Richarda Falbra. Ten také bydlí v Praze, ale v Mostě má jako jediný český europoslanec svou kancelář a dříve uspěl na Mostecku jako senátor. Nejbližší kandidát ODS, Miroslav Ouzký, je z Kadaně.

Proto je kadaňský europoslanec Ouzký i na Mostecku hlavní regionální tváří kampaně občanských demokratů.

Pro Česko je jen 22 míst

Politici málo pestré regionální zastoupení zdůvodňují tím, že na kandidátkách nemůže být více lidí. ČR bude mít v europarlamentu jen 22 poslanců z celkových 736.

Podle europoslance Miloslava Randsdorfa z KSČM je to spíše nedůvěra lidí v EU, co možná sníží volební účast z 28 procent v roce 2004 na odhadovaných 20 procent v roce 2009. „Každá nepopulární věc se svádí na Evropskou unii,“ povzdechl si Randsdorf. „Volby jsou důležité,“ řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek. S Falbrem a hokejistou Jiřím Šlégrem lákali voliče před Priorem. Dívky v tričku „Socdem is sexy“ rozdávaly růže.

Volební tým ODS dnes dorazí do problémového Janova, kde se dosud zviditelňovali hlavně extrémisté. „Naše kampaň je kontaktní. Neočekáváme tam žádné problémy,“ sdělila oblastní manažerka ODS Kamila Polanská. Na mítink by měl přijet i starosta Daniel Volák.

Podle redakce webových stránek Evropského parlamentu ovlivní voliče také rostoucí počet internetových stránek zabývajících se volbami. „Jednou z hlavních motivací je přimět lidi k tomu, aby šli volit, protože účast v evropských volbách je nadále nízká, což neprospívá demokratickému charakteru společnosti,“ uvádí server www.europarl.europa.eu.