„Tající sníh přispěl ke vzniku několika otvorů v šindelové střeše památky. Stav je natolik vážný, že voda prosakuje až do dřevěného interiéru před hlavním oltářem. Zničení vnitřní stavby je otázkou asi jednoho roku,“ přibližuje stav kostela Petr Fišer z Českého Jiřetína, který se snaží pomoci turisty oblíbený svatostánek zachránit.

Litvínovské děkanství, které českojiřetínský kostel spravuje, se snaží zajistit peníze pro urychlené zahájení oprav. „Odhady nákladů se blíží jednomu milionu korun. Podaří-li se letos získat státní příspěvek, bude oprava zahájena okamžitě, avšak zřejmě nebude k dispozici dostatečné množství prostředků pro kompletní výměnu střešní krytiny,“ doplnil Petr Fišer. Pomoci mohou třeba firmy a podnikatelé z regionu, doufá českojiřetínský obyvatel.

Dřevěný kostel sv. Jana Křtitele v Českém Jiřetíně byl postaven v 2. polovině 16. století v pozdně gotickém slohu. Po přesunu ze zrušené obce Fláje v letech 1965 až 1969 byl obnoven v roce 1995. Kostel slouží od roku 1996 pro církevní obřady i pro kulturní akce. Vystavovaly se tam například několik let po sobě velikonoční kraslice z celých Čech a Moravy.

Stav kostela není kritický v Krušnohoří jen v Českém Jiřetíně. Problémy mají v Nové Vsi v Horách i v Hoře Svaté Kateřiny. „Nedávno sice byla opravena část střechy kostela, ale do ostatních míst stále zatéká. Snažíme se proto jednat a kostel zachránit,“ uvedl starosta Nové Vsi Jan Bejček. Svatostánku v Hoře Svaté Kateřiny o několik kilometrů dál se zase na konci loňského roku propadla část střechy.

Předminulý týden se zřítila věž historicky cenného kostela ze 13. století v Lenešicích na Lounsku. Příčinou pádu bylo poškozené zdivo, které se delší dobu pohybovalo, a narušená statika.

Flájský kostel je spolu s farní vsí zmiňován v dochovaných záznamech míšeňského biskupství již ve 14. století. Původní stavba byla zničena za husitských válek. K jejímu obnovení došlo roku 1563, kdy vznikla roubená stavba jako modlitebna místních protestantů. Po přesunu stavby z Flájí, na jejichž místě se dnes rozprostírá hladina vodní nádrže, čekal kostel na novém místě více než čtvrt století na svou rekonstrukci. Nyní do památky zatéká a hrozí její zničení.