Přehrada Fláje, litvínovský Koldům nebo přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Tři díla, která společně s Masarykovým zdymadlem v Ústí nad Labem, byla zařazena do projektu České a slovenské stavby století, vyhlášeného v rámci 100. výročí vzniku Československa Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (Čkait). Ta ještě připravuje anketu, v níž bude veřejnost rozhodovat o oblíbenosti jednotlivých staveb zařazených do projektu.

„Hlasování spustíme v dubnu na našich internetových stránkách,“ řekla Deníku mediální manažerka komory Soňa Rafajová s tím, že se celkem jedná o stovku staveb jak u nás, tak na Slovensku. Hlasování skončí v září a v průběhu měsíce října komora zveřejní konečné pořadí.

Zámek Jezeří
Turisty oblíbené Jezeří se chystá na sezonu. Letos ukáže Masarykův pokoj

Projekt je zaměřen na podporu prohloubení historické a kulturní paměti obyvatel a posílení národní a státní identity. Komora vydá publikaci, která jednotlivé stavby představí. „Bude to ve formě katalogu,“ upřesnila Rafajová. Vznikne také putovní výstava.

Z celého Ústeckého kraje bylo nominováno dvacet staveb, z nichž byly do konečného finále vybrány čtyři. Tři z Mostecka a jedna z Ústí nad Labem.

Masarykova zdymadla.Zdroj: DENÍK/Karel Pech

Masarykova zdymadla v Ústí nad Labem.  Foto: Deník/Karel Pech

Podle Evy Hladké z Oblastního muzea v Mostě je to další šance, jak ukázat republice, že Mostecko není díky průmyslu a těžbě hnědého uhlí jen ona pověstná černá díra, ale že je to region, který nabízí i řadu zajímavostí.

„Projekt nám tuhle šanci dává, tak by bylo na místě ji patřičně využít,“ uvedla Hladká s tím, že muzeum se do akce aktivně zapojí. Připravilo totiž pro zájemce na sobotu 21. dubna celodenní autobusovou exkurzi právě po třech navržených dílech z okresu Most. „Pojedeme za komentovanou prohlídkou Flájské přehrady. Odtud se přesuneme do Litvínova do Kolektivního domu čili Koldomu a jízdu zakončíme v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, který zažil unikátní přesun, zapsaný do zlaté Guinessovy knihy rekordů tisíciletí,“ upřesnila trasu spanilé jízdy za poznáním Hladká.

Unikátní stavby

A v čem jsou zmiňované tři stavby jedinečné? Vodní nádrž Fláje je unikátní pilířová přehrada, která je jedinou svého druhu v Česku. Postavena byla v letech 1951 – 64. Přehrada má dutou konstrukci a je zařazena mezi kulturní památky České republiky.

Kolektivní dům, nebo - li Koldům, byl vyprojektován architekty Hylským a Linhartem, kteří byli inspirováni tvorbou francouzského architekta Le Corbusiera. Původně se plánovalo, že celkem vznikne pět až sedm takovýchto budov, ale nakonec byl postaven jediný, ten v Litvínově. Ve dvojici obytných křídel je 354 bytů, z nichž stovka je mezonetových. V prostředním sedmipodlažním traktu byly umístěny služby pro nájemníky komplexu. Stavba probíhala ve dvou etapách. Západní křídlo bylo dokončeno v roce 1952, východní o pět let později.

Mostečan Matěj Břešťák vystupuje v cirkusu Ohana
Hororový klaun Matěj: Most bude vždy mým domovem

Stavba přesunutého gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě začala v roce 1517. V roce 1975 se při likvidaci starého Mostu uskutečnil jeho unikátní přesun, kdy v průběhu 28 dní ujel po speciálních kolejích a na speciálním podvozku 841 metrů.