V době, kdy počet nezaměstnaných na Mostecku klesl pod hranici deseti tisíc, přišla zpráva, že litvínovská radnice zařadila do své směrnice o zadávání veřejných zakázek novou podmínku. Firmy, které vyhrají vybrané městské zakázky, musejí povinně zaměstnat i dlouhodobě nezaměstnané z evidence úřadu práce. Tito lidé budou tvořit minimálně deset procent z celkového počtu pracovníků využitých firmou na získané zakázce. Informovala o tom vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, která s Litvínovem spolupracuje. „Litvínov zavedl tuto podmínku jako druhé město v republice," upozornila agentura ve svém celostátním zpravodaji.

Shodou okolností prvním městem, které zvýhodnilo registrované nezaměstnané, je od loňska město Most. Poprvé podmínku využilo v Chánově, kde do oprav čtyř paneláků financovaných hlavně z dotací od EU zapojilo nezaměstnané místní dělníky.

Počáteční nadšení na stavbách nemělo dlouhé trvání. „Z šesti lidí vydržel do konce jen jeden," řekl Jan Slavík, stavbyvedoucí jedné ze dvou firem, která Chánovské zaměstnala. Podle něj pomocní dělníci nechodili do práce včas a v nepřítomnosti šéfa opouštěli staveniště. Mzda, obvyklá pro pomocnou sílu, je příliš nemotivovala.

Nevýhodou prý bylo, že měli pracoviště v místě bydliště, takže je to táhlo domů na častější přestávky. Kdyby podle Slavíka pracovali jako skupina třeba v Praze, měli by lepší pracovní morálku. „Pokud mají stálý dozor, dělat umí," uvedl Slavík, který se snažil o osvětu. Podřízeným domlouval, ale narazil spíše na nepochopení. Dělníkovi z Chánova, který se jako jediný osvědčil, je 21 let. Jeho příběh má šťastný konec. Firma s ním uzavřela novou smlouvu.