Policie na Mostecku musí zvládat svou práci s menším počtem zaměstnanců. Za ty, kteří odešli, se nedaří sehnat náhradu. Od ledna chybí v okrese desítka policistů a číslo se do jara může ještě zvýšit kvůli dalšímu avizovanému ukončování služebních poměrů. Policii, u které v okrese pracují necelé čtyři stovky lidí, naštěstí pomáhá pokles kriminality. Hlídky v ulicích se daří udržet.

„Personální vývoj nás v poslední době hodně trápí,“ prohlásil ředitel mostecké policie Jiří Volprecht. Loňský rok byl pro ni velmi nepříznivý. Do civilu, k jiným útvarům nebo k firmám odešly tři desítky policistů, ale přišlo jen sedmnáct nových.

Kdysi takový problém s fluktuací policie na Mostecku neměla. Patřila k personálně stabilním sborům a jeden čas měla dokonce policistů nadbytek. Postupný úbytek se dal zvládnout, protože kvůli vysoké nezaměstnanosti bylo uchazečů více. Teď se o ně přetahují firmy, kterým se v době rostoucí ekonomiky daří.

„Zájem mladých lidí o práci u policie opadává, protože na pracovním trhu je více příležitostí,“ sdělil Volprecht.

Nedostatek zaměstnanců pociťuje například pořádková policie, hlavně obvodní oddělení, kde se personál více točí na službách, aby zajistil všechny činnosti. Zatím se neomezují ani hlídky v ulicích, které patří k prioritám.

Méně administrativy

Policistům nahrává dlouhodobý pokles počtu trestných činů: není tolik administrativy jako před deseti lety. „Policisté mají méně spisů, takže mohou sloužit na ulicích. To je pro nás pozitivní,“ řekl zástupce ředitele Jiří Bergmann. 

Policie pokračuje v náborové kampani. Kromě nového jednorázového náborového příspěvku 75 tisíc korun a různých benefitů nabízí nástupní plat 21 840 korun, který se po roční odborné přípravě zvýší minimálně o šest tisíc.

Podle Volprechta ani to stačit nemusí. Pro srovnání: například nástupní mzda v Lidlu bude od března 28 tisíc korun. „Je to nárůst o dvacet procent. Stejnou měrou se zvyšují i mzdy stávajících zaměstnanců,“ uvedla mluvčí firmy Zuzana Holá.

Na náborový příspěvek 20 tisíc korun a průměrný plat 26 000 korun láká Městská policie Most, která chce letos nabrat deset strážníků. „Snad se nám to podaří,“ řekl Vlastimil Litto, mluvčí městské policie. Ta od ledna zaměstnává díky dotacím rekordních 19 asistentů prevence kriminality, kteří pomáhají zajistit veřejný pořádek v ulicích.

Průzkum: asistenti jsou přínosem

Dvoučlenné pěší hlídky pracují na dvě směny od 7 do 22 hodin, kdy obcházejí nejproblémovější lokality.

Podle průzkumu pocitu bezpečí obyvatel, kterého se účastnilo přes šest stovek lidí, jsou asistenti přínosem. „Většina dotázaných jejich přítomnost v ulicích hodnotila pozitivně,“ uvedla manažerka prevence kriminality Veronika Loucká.