„V přírodních vědách je nyní lepší uplatnění," říká studentka matematiky a informatiky Radka Macháčková z ústecké univerzity. Ta na mostecké prezentaci vysokých škol nabízela i studium nanotechnologie či toxikologie a analýzy škodlivin.

Čísla ze srpna letošního roku ukázala, že české firmy nabízejí více než 100 tisíc pracovních míst. „To je nejvíce od roku 2008, kdy svět zasáhla ekonomická krize," řekl Zdeněk Somr, viceprezident Hospodářské komory České republiky.

Modernější regionální vysokoškolská centra jsou pro místní mládež levnější alternativou Prahy. V kraji, kde se má omezit odliv mozků, se to podle odborníků vyplatí.

„Byl to velmi dobrý krok," komentuje Zdeňka Pelešková letošní stěhování mostecké pobočky VŠCHT Praha do nového univerzitního centra v litvínovské chemičce Unipetrol. Podle Peleškové, která je vedoucí centra, je to pro studenty chemie obrovská výhoda. Výuka spojuje teorii s praxí přímo v továrně, což je ve střední Evropě ojedinělé. Navíc v sousedním výzkumném centru UniCRE si mohou studenti i přivydělat výpomocí a nemusejí shánět brigádu třeba v supermarketech. Ihned po studiu lze využít absolventský program a dva roky pracovat v chemičce na zkušené. Za zajímavou mzdu se mladí chemici seznamují s provozy, manažerskými dovednostmi a zdokonalují se v cizích jazycích. Jsou motivováni, aby zůstali.

Lze očekávat, že v blízké budoucnosti se bude více ozývat také podnikatelský sektor na venkově. „Mostecko potřebuje i vysokoškolsky vzdělané odborníky v zemědělství," upozorňuje Ludmila Holadová, předsedkyně Agrární komory Most. V kraji je například zoufalý nedostatek agronomů a zootechniků. Pomoci by mohla plánovaná analýza trhu práce v zemědělství, která má inspirovat i odborné školství, aby se více přizpůsobilo novým trendům.

Například okres Most byl do roku 1989 významnou regionální potravinářskou oblastí. Dominantní roli mělo třeba cukrovarnictví. Tradice převádění rodinných statků z generace na generaci byla narušena v roce 1948. Přestože po sametové revoluci vznikly nové soukromé podniky, nalákat mladé lidi je obtížnější.