Bývalý hokejista Jiří Šlégr s mosteckým zastupitelem a ředitelem fotbalové akademie Josefem Tancošem uspěli ve volbách za ČSSD. Někdejšího primátora Mostu a hejtmana, dnes krajského zastupitele a radního Jiřího Šulce vysílá do parlamentu ODS. Za Věci veřejné jdou zájmy lidí hájit bývalý starosta Litvínova, nyní ředitel střední školy Milan Šťovíček, a pracovník bezpečnostních složek David Kádner.

Pro Věci veřejné hlasovalo v okrese 13,76 procenta voličů. Volební lídr Milan Štovíček uvedl, že jde o úspěch nových stran. Podle něho u voličů mohla bodovat skromná kampaň. Voliči prý pochopili, že v době krize se má šetřit a ne pořádat megalomanské akce jako ČSSD.

„Mě osobně výsledek voleb moc těší. Je to prohra dvou standardních velkých stran, které se tady etablovaly od revoluce. ČSSD doplatila především na to, že něco jiného říkali a něco jiného dělali. Mám tím na mysli jejich bombastickou kampaň. My jsme vsadili na úspornou, levnou a chytrou kampaň. To si dávají lidé do souvislosti, protože na jednu stranu říkáme musí stát šetřit, nechceme jít řeckou cestou, a na druhé straně za stovky milionů vyletí prostředky v kampani. To si myslím, že u lidí rozhodlo,“ sdělil včera Milan Štovíček.

Spokojeni jsou i někteří kandidáti, kteří ve volbách neuspěli. I když se na Mostecku nad pětiprocentní hranicí objevila Suverenita – blok Jany Bobošíkové, do parlamentu se nedostala. „Jako Severočech, který kandidoval za Suverenitu, jsem si svůj úkol splnil. Já bych se za náš kraj do sněmovny dostal. Bohužel, ostatní kraje u Suverenity propadly. Na to, že jsem z hnutí Severočeši.cz, které nemá dlouhé politické trvání, tak jsem rád, protože jsem šel proti takovým osobnostem, jako je pan Gandalovič, Paroubek, Zeman a Bursík, a dostal jsem od voličů v kraji devět procent hlasů,“ uvedl Bronislav Schwarz.

Naopak absolutní propad zaznamenala Strana zelených. „Strana zelených doplatila na fenomén ztraceného hlasu. Vím, že reálná podpora je mnohem vyšší než výsledek ve volbách,“ sdělil předseda strany v Ústeckém kraji Petr Klepiš.

Jiří Šlégr (ČSSD) – 38 let
19,74 % přednostních hlasů
Dosud úspěšný hokejista a městský zastupitel z Litvínova

Josef Tancoš (ČSSD) – 43 let
10,82 % přednostních hlasů
Zastupitel města Mostu, podnikatel a ředitel Fotbalové akademie

Jiří Šulc (ODS) – 51 let
12,84 % přednostních hlasů
Někdejší primátor Mostu a hejtman , nyní krajský radní a zastupitel

Milan Šťovíček (VV) – 52 let
25,75 % přednostních hlasů
Ředitel školy, bývalý starosta Litvínova, nyní zastupitel Litvínova

David Kádner (VV) – 33 let
3,61 % přednostních hlasů
Pracuje u bezpečnostních složek, pochází z Nové Vsi v Horách