Právě na dvůr Marie Terezie a Josefa II. přivezl svého žáka, sirotka Salieriho, kterému dělal otce. Byl to také Gassmann, kdo uzavřel jednu kapitolu hudebních dějin a v žánru komické opery připravil půdu pro novou vlnu tvůrců v čele s Mozartem.

Není divu, že se po Gassmannovi jmenuje ulice v centru Mostu, kde má u divadla svou bustu z roku 1917. A druhou teď odhalili v Základní umělecké škole F. L. Gassmanna.

„Chybělo nám něco hmatatelného, co by připomínalo, že se hlásíme k jeho odkazu. Proto jsme se rozhodli vytvořit vlastní bustu,“ sdělil ředitel David Homola, který sochařský portrét hlavy odhalil ve foyer školy. Život Gassmanna je podle ředitele pro školu symbolický, protože byl také úspěšným učitelem a může i dnes všechny inspirovat.

Na 150 odpůrců Andreje Babiše se v úterý zúčastnilo demonstrace v Mostě na 1. náměstí, kde vyjádřili podporu celostátní kampani Milion chvilek pro demokracii. Transparenty a proslovy kritizovali předsedu vlády, který se podle nich chová jako monarcha.
DEMONSTRACE: V Mostě se sešlo 150 odpůrců Babiše

Autorkou busty ze šamotové hlíny je učitelka výtvarného oboru Petra Wolfová. Výslednou podobiznu udělala až na třetí pokus. Práce to nebyla jednoduchá, protože portrétů se moc nedochovalo. „Profil jsem nikde nenašla, jen anfasy, navíc jeden je malba a druhý grafika a Gassmannové si na nich vůbec nejsou podobní,“ sdělila výtvarnice. Bronzovou bustu u divadla si za předlohu nezvolila, protože hudebník je na ni zidealizovaný a ona se snažila o realistický vzhled.

Záměr školy vzdát novým exponátem hold slavnému umělci a dirigentovi zaujal Oblastní muzeum a galerii v Mostě. Tato krajská instituce zapůjčila ze svých sbírek kamenný podstavec, kam se školní busta natrvalo umístí. Sokl, na kterém stál kdysi ve starém Mostě první Gassmann, je nyní před vstupem do školy a spolupráce by mohla dál pokračovat. „Usilujeme o duplikát plastiky Gassmanna pro panteon významných mosteckých rodáků,“ sdělil ředitel muzea a galerie Michal Soukup.

Most byl na historické celebrity bohatý

Přehlídka slavných místních osobností formou bust umístěných v reprezentativním prostoru městu chybí. Podle Soukupa by panteon vznikal v muzeu postupně a je třeba ještě promyslet koncepci. Odborníci upozornili, že je z čeho vybírat, protože Most byl na historické celebrity bohatý.

Vedle Gassmanna by mohli být například mostecký léčitel, sběratel a kustod uměleckých sbírek Karel Huss (1761 – 1838), malíř a architekt August Wenzel Hablik (1881 – 1934) či Carl Isidor Cori (1865 – 1954), zoolog, univerzitní profesor a otec biochemika a držitele Nobelovy ceny Carla Ferdinanda Coriho narozeného v Praze.

Tiské stěny
Tisá je Mekkou horolezců. Někteří nedodržují pravidla, říká starosta Kratochvíl

Gassmann to jako rodák zřejmě dotáhl nejdál, přestože zemřel předčasně a tvůrčí vrchol měl údajně teprve před sebou. Už jako dítě projevil nevšední hudební nadání a ve 12 letech začal cestovat za lepším vzděláním, protože rodina jeho talent nepodporovala. Učil se v Itálii a úspěch jeho první opery mu otevřel brány k panovníkům.

Stal se zámožným člověkem a mimo jiné inicioval vznik charitní organizace pečující o vdovy a sirotky hudebníků. Sám měl dvě dcery, známé pěvkyně. Gassmann složil dvacet tři oper a jeho skladby oceňoval i Mozart. V Mostě vznikl na počest rodáka festival, jeho dílu se věnovaly prestižní evropské hudební scény.

V roce 2014 na 1. náměstí v Mostě odhalili po veřejné sbírce obnovenou bronzovou sochu T. G. Masaryka, která byla ve 20. století jednou zničena nacisty a pak komunisty. Od roku 2015 má Most velkou bustu Mistra Jana Husa, která stojí u modlitebny Církve československé husitské na Zahražanech.

Házenkářské reprezentantky v modelovém zápase s dorostenci Lovosic.
FOTO: Házenkářské reprezentantky se v Mostě chystají na kvalifikaci