Marcela Soukupová usekává výhonky bujné révy na Špičáku a do tváře jí šlehá vítr. „Děláme to letos už potřetí,“ říká. Přerostlá réva sice dělá potíže, ale vinařům se ulevilo. Hrozilo, že zažijí nejtěžší rok ve své historii, ale měli štěstí v neštěstí. „Je to zázrak,“ říká u zachráněných modrajících hroznů Ivan Váňa z Českého vinařství Chrámce, které je se 73 hektary vinic největší v Čechách.

Mostecké vinice velmi poškodil květnový mráz. Bylo i minus 4 °C. Tohle vinaři nikdy nezažili. Naposledy prý v 16. století. Mráz spálil všechny spodní části vinic, přežila jen úroda ve vyšší nadmořské výšce, nad hladinou studeného vzduchu. Zcela bez úhony zatím přečkává těžký rok réva na Hněvíně a Širokém vrchu, kde se očekává kvalitní víno.

Letošní ztráty se mohly vyšplhat až na 12 milionů korun. „Kdybychom neměli zásoby vína, tak by to byla katastrofa,“ tvrdí Váňa.

Výpadek se pokryje i nákupem hroznů ze slovenských Malých Karpat, kde jsou vína podobná mosteckým. Na výrobu žádaného burčáku koupí vinařství hrozny v Maďarsku, doveze je příští pátek. Prodej sladkého moku začne po 22. srpnu. „Burčák musí být. Lidé z Mostecka ho mají rádi, vědí, že je dobrý a zdravý,“ říká Váňa. Druhá vlna burčáku bude už z mosteckých hroznů. V plánu je i mošt pro děti.

Vinařství muselo letos čelit i největšímu útoku zlodějů. Ukradli polovinu železných tyčí z vinice Mariána u Hrabáku. Pro vinaře je to škoda za šest milionů korun, protože vinici budou muset obnovit.

Rozšiřování mosteckých vinic se neplánuje, přednost má jejich obnova. Pět let potrvá regenerace Mariány, kde by se měly objevit oblíbené odrůdy. Obnova jednoho hektaru vyjde zhruba na milion korun. Vinařství počítá s tím, že půlku zpětně proplatí stát v dotacích.

Chemický postřik, který chrání dozrávající víno před nemocemi, bude pokračovat i v září. Vinaři upozorňují veřejnost, že nedovolené přelézání plotů vinic a ochutnávání hroznů může skončit zdravotními problémy.

ČAS ROLNÍKŮ

Zemědělci mají napilno. Kombajny ve čtvrtek 11. srpna vyjely například na pole nad Chánovem a u Vtelna. Po deštích klesá kvalita pšenice. „Jsou avizovány lokality s porůstáním zrna i u stojatého obilí a zvýšení rozsahu neskliditelných ploch,“ uvedla agrární komora.