Z dálky vypadají hezky, ale uvnitř připomínají starý výchovný ústav nebo továrnu. Čtyři z pěti věžových domů za Rozkvětem musí mít v přízemí mříže a dveře bez skel, protože lepší zařízení by zničili vandalové.

„Už jsem si zvykl,“ říká Jan Nerad, nájemník okrajového věžáku 377. Dům stojí ve středu města sto metrů od obchodního domu Central.

Když Nerad odemkne vchodové dveře z plechu a dojde k zadnímu výtahu, mine další čtyři zamřížované dveře a vypáčené víko hydrantu.

Podle nájemníka někteří lidé nezavírají vchod a pak se diví, že v domě byl zloděj. Někdy ani zamknout nejde, protože v zámku je třeba hřebík.

„Nic se nelepší. Je to horší než dříve,“ tvrdí vedle nájemník věžáku 375 a ukazuje rozbité zařízení.

„Udržování pokojného stavu je složité. Stačí jediný závadový člověk, který si do domu přitáhne jemu podobné kamarády, a je konec,“ připouští Jaroslav Kudrlička, ředitel městské společnosti Mostecká bytová, která domy nabídla nájemníkům.

Věžák má až sto bytů, jeden vchod a chodby bez oken. Velká koncentrace lidí v zastaralém objektu způsobuje dlouhodobě problémy.

Méně jich mají ve věžáku 378. „Tento dům byl vždy lepší než ostatní,“ tvrdí nájemník Ivan Cáder, který je zároveň členem výboru bytového družstva. Lidé si ho založili už před rokem, aby stihli původní termíny privatizace bytů a mohli o domu sami rozhodovat. Koupí ho v květnu.

„Pan Cáder se o dům stará. Nebýt jeho, bylo by to tu hrozné jako jinde,“ svěřuje se v přízemí jedna z nájemnic.

Lidé si chtěli věžák koupit za výhodnou cenu už v 90. letech při první privatizaci městských bytů. Jenže tehdy jim to radnice neumožnila. Když noví radní ze Sdružení Mostečané Mostu oznámili přípravu prodeje bytů za cenu, která mohla při rychlém jednání a slevě klesnout až na 600 Kč/m2, ve věžáku vzniklo podle doporučení radních jedno z prvních bytových družstev připravených na koupi domu. Jenže zastupitelstvo po nátlaku nepřipravených obyvatel jiných domů původní pravidla neschválilo a zklamané družstvo muselo čekat na nová, méně výhodná pravidla. Od té doby se počet dlužníků v domě podle Cádera zvýšil ze dvou na třináct.

Ve zlepšení bydlení po privatizaci věří lidé z věžáků, které stojí za úřadem práce.

„Pravidelně voláme policii kvůli feťákům, kteří se v domě zdržují. Stačí jedna problémová rodina a udělá vám peklo ze života,“ uvedla oslovená seniorka z krajního věžáku. „U nás je to o trošičku lepší. Nový výtah ještě není zdemolovaný,“ řekla nájemnice v sousedství. S další nájemnicí by přesto uvítaly kontroly bytů jako v Sedmistovkách, aby se i věžáky zbavily problémových obyvatel. „Budeme se podílet na jejich vytlačování,“ řekl ředitel městské policie Bronislav Schwarz. Potvrdil, že strážníci jezdí do věžáků automaticky na zavolání. Organizace případných dalších kontrol bytů bude zálažet na dohodě mezi městskou policií a budoucích vlastníků domů.

V Mostě například existují domy, od kterých mají strážníci klíče, aby mohli domy namátkově kontrolovat.