Vánoční trhy se letos konají na náměstí u obchodního domu Prior, v době od 11. do 21. prosince. Najdeme zde stánky s vánočními ozdobami, svíčkami, kosmetikou, hračkami, jídlem a pitím a od 16. prosince zajišťuje Divadlo rozmanitostí i odpolední program pro děti.

Procházím kolem opuštěných laviček určených divákům divadelního představení a jako první mě uvítá vůně klobásy a svařáku.

Lidí je tu i na tuto dobu hodně a nejvíce jich postává právě u stánku s jídlem a pitím. Proto také i mé další kroky směřují k jednomu takovému stánku. Trhovkyně Ivana Martincová mi ochotně odpovídá: „Tyto trhy jsou pokaždé jiné. Je to už sedmý rok, co tu prodávám, ale letos chybí podbarvení koledami. Ale myslím, že lidem to nevadí, mají tu správnou vánoční náladu. Pro svařák k nám chodí hodně, je to pro ně taková tradice,“ dodává a asi kvůli této tradici mi podává kelímek se svařákem. Neodmítám.

Jeden z mála stánků, který nabízí vánoční ozdoby, je mým dalším cílem. Pavlína Hrubínová, která zde prodává, se shoduje s názorem předchozí trhovkyně: „Chybí mi tu koledy a také lepší program pro děti. Připadá mi, že lidí chodí docela málo, tak by to chtělo něco, co by je přilákalo.“ Jako poděkování za příjemný rozhovor si kupuji dřevěného Santu.

U oslovených lidí převažuje spokojenost s trhy. Pochvalují si vánoční atmosféru a tvrdí, že si tu najde každý, co se mu líbí.

Město Most se snaží, aby byly trhy pro obyvatele co možná nejatraktivnější. „Chceme, aby byly trhy voňavé, veselé. Aby se zde návštěvníci cítili dobře, koupili si něco malého pro radost, dali si svařené víno či medovinu, dětem perník nebo teplou lázeňskou oplatku a popovídali si se svými známými u stromečku. Nechceme, aby se na Vánočních trzích prodával vesměs sortiment, který je běžný na pravidelných úterních trzích,“ uvedla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Podle toho se také hledají nájemci stánků. Letos jich město oslovilo asi sedm desítek. Šlo například o pekaře, prodejce suchých plodů, staročeských specialit, medu a výrobků z něj, keramiky a porcelánu, koření, dřevěných výrobků či skleněných figurek. Ne všichni ale v Mostě následně i prodávají. „Několika prodejci byla přislíbena účast na našich trzích, ale před akcí při ověřování účasti, sdělili, že nemohou přijet. Jako důvody uváděli nemoc, nedostatek prodavaček, dojíždění, zajištění stánku v Praze či dobu konání akce,“ dodala Sedláčková. Neobsazené stánky město potom pronajalo náhradníkům.

Ilona Dolejšová, která se včera přišla na trhy podívat, říká: „Trhy se mi líbí, pro lidi jsou určitě zajímavé. Když se ale město rozhodlo dělat trhy tady, tak by určitě mělo věnovat více péče chodníkům, které jsou dost zničené.“

Další oslovený, Tomáš Veverka, si postěžoval: „Bylo by to určitě hezčí na 1. náměstí. Trhy nejsou špatné, ale vadí mi, že se tu prodává málo věcí typických pro Vánoce. Připadá mi, že tady jde spíše o komerční záležitost.“

Trhy se na 1. náměstí letos nekonají z důvodu stále probíhající výstavby bytové rezidence Odeon. Už vloni byly také před Repre. Stavba Odeonu skončí v nejbližších dnech. Příští rok se tak trhy nejspíš na hlavní náměstí mezi radnicí a divadlem vrátí.

Michaela Uhlířová, Oldřich Hájek