Jeho příběh s fotografií visí na stromě v mosteckém parku u Sputniku. Podobných vyprávění tam najdete celou řadu. Park se proměnil v galerii, která seznamuje Mostečany s tím, co se skrývá za zpracováním kůže pro náš trh či za výrobou bot.

Výstavu na stromech s podtitulem „Poznej své boty" tvoří plakáty s fotografiemi mezinárodně oceňovaného bangladéšského fotografa GMB Akashe. Autorem výstavy, kterou v Mostě umístili do aleje žáci 4. ZŠ pod vedením učitele Libora Hubáčka, je česká nevládní organizaci NaZemi.

Výstava na stromech v Mostě.Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka

„Po zhlédnutí výstavy návštěvníci získají představu o pracovních podmínkách dělníků a dělnic, kteří v Bangladéši na předměstí Dháky zpracovávají kůži a vyrábí z ní boty," uvedla Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi. Výstava podle ní upozorňuje veřejnost i na souvislosti a důsledky našeho nákupního chování, a co můžeme změnit my jako spotřebitelé nebo firmy.

Botám vládne Asie Podle organizace NaZemi bylo v roce 2014 na celém světě vyrobeno více než 24 miliard párů bot a celkem 88 procent světové produkce přitom pochází z Asie.

"Pro obuvnický průmysl jsou typické extrémně nízké mzdy a dlouhé nucené přesčasy, jakož i dětská práce. Dělníci a dělnice pracují v nebezpečných pracovních podmínkách. Hrozí jim vyšší riziko rakoviny, mají dýchací potíže a trpí onemocněními kůže, častá jsou i zranění," sdělil Petr Mareš, který v NaZemi vede kampaň „Obuj se do toho" (www.obujsedotoho.cz) za lepší pracovní podmínky v obuvnickém průmyslu. Největším vývozcem obuvi je podle něj Čína, následují Indie, Brazílie, Vietnam a Indonésie.

Výstava na stromech se koná již druhým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Výstava probíhá na desítkách míst po celé ČR současně.

Podrobné informace o výrobě bot, porušování lidských práv a o možnostech nápravy najdete ZDE.