Bude to jedna z největších demolic od likvidace starého Mostu. Odstranění Repre plánuje firma Crestyl, která objekt koupila v roce 2010 od města. Od uvažované rekonstrukce upustila. Vyplývá to z dokumentace, kterou firma předložila krajskému úřadu k posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Podrobnosti projektu, který může v zahájeném řízení kdokoliv připomínkovat, jsou dostupné na webu České informační agentury životního prostředí (CENIA).

Mostecká radnice už dříve upozorňovala, že na zachování kulturního domu netrvá a že ho firma může nahradit jiným objektem. „Město mělo jen tři podmínky: aby tam fungovalo kino a zůstaly zachované planetárium a společenský sál,“ řekla včera Mosteckému deníku mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Crestyl podle dokumentace podmínky splní. Po zbourání Repre postaví na jeho místě větší, čtyřpodlažní budovu o rozloze čtyř fotbalových hřišť. Bude větší i než Central. Kromě obchodů, restaurací, podzemního parkoviště pro 462 aut v ní budou multifunkční sál, planetárium i multikino.

To, že výstavba má začít koncem příštího roku a předcházet jí bude demolice Repre. Mosteckému deníku včera potvrdil Martin Novák, ředitel pro komerční akvizice a pronájem firmy Crestyl. Novostavba by měla být hotova na podzim roku 2015. Crestyl, který postavil i obchodní dům Central a patří mu i hotel Cascade, investuje asi miliardu.

Repre, dříve Oblastní dům kultury horníků a energetiků v Mostě, se otevřelo v roce 1984 jako náhrada za zlikvidovaný hornický Reprezentační dům, který stál ve starém Mostě. O rekonstrukci Repre se hovořilo již koncem 90. let. Podle architektů objekt nevyhovoval a vytrácela se z něj kultura. Na přestavbu za 250 milionů město nesehnalo peníze. „Vzhledem k použitým materiálům a dispozicím je zřejmé, že se jedná i o stavbu energeticky velmi náročnou,“ píše se v dokumentaci firmy AMEC, která ji pro Crestyl zpracovala. Objekt podle nich neodpovídá současným požadavkům.

Někteří lidé prodej Repre i s pozemky za 28 milionů korun kritizovali. Na parcely si dělá vlastnický nárok Řád minoritů. „Spěje to k žalobě,“ řekl včera Bohdan Sikora, provinciál minoritů, kteří měli v Mostě klášter a dokazují, že jim stále patří část území.