Na přelomu let 1974 a 1975, kdy vládnoucí komunistická strana pokračovala v politice takzvané normalizace, se v okresních novinách hlavně chválilo. Jak jinak.

Svědčí o tom novoroční anketa. V úvodu titulní strany zaznělo přání tajemníka OV KSČ v Mostě Jaroslava Zeleného. Čtenářům, soudruhům a soudružkám, se svěřil s nezapomenutelným zážitkem, že viděl Volgograd, město-hrdinu Svazu sovětských socialistických republik (SSSR).

Předseda Městského národního výboru v Mostě Miroslav Fleišer byl překvapivě více osobnější. „Byl to dobrý rok,“ zhodnotil rok 1974. „Začal jsem zase chodit do práce a těšil se z toho. Po nemoci jsem opět našel místo v řadách těch, kteří pomáhají budovat socialistickou společnost.“

Nový rok 1975 byl pro totalitní režim velmi důležitý. Byl to poslední rok páté pětiletky, pětiletého plánu centrálního hospodářství, který měl lidem ukázat, jak si strana poradila s vnitřními nepřáteli a s řízením státu po neklidných letech letech 1968 - 1969. Okresní noviny, ovládané komunisty, celostátní téma o budování socialismu zdůraznily v duchu doby v hlavním článku, který kritizoval kapitalistické země za inflaci, zdražování a vykořisťování pracujících. Naopak průmyslové Mostecko bylo dáváno za vzor.

Rok 1975 byl klíčový i pro mostecké zdravotnictví. Připravovalo se stěhování zdravotnického personálu a pacientů do nové moderní nemocnice na úpatí kopce Ressl.

„Věřím, že přestěhování a uvedení do provozu, přinese nejen hodně starostí, ale i zlepšenou péči a spokojenost všem,“ svěřil se tehdy ředitel nemocnice Josef Kočí.

Málo česneku

Herečka Divadla pracujících v Mostě Eva Klánová, která byla na mateřské dovolené s dvouměsíčním synem, v novinách před 40 lety hájila zájmy umělců. V době bourání starého Mostu kvůli těžbě uhlí, což řada lidí nelibě nesla, ale v novinách se o tom nesmělo moc psát, dala herečka jasně najevo nejistotu, která vycházela z odkládání termínu výstavby nového divadla. Klánová upozornila, že soubor bude mít „nedobré podmínky v dosavadní budově při pokračujícím postupu těžby v lomu Most“.

Zajímavá byla i drobná sebekritika Státního statku Most. Přestože se místní zemědělci pochválili za zřízení koňského areálu ve Svinčicích a za vysoké výnosy obilí, kukuřice a cukrovky, přiznali, že se jim nedaří věnovat se okrajovým plodinám, například česneku, který se musel draze dovážet ze zahraničí. Ředitel Státního statku v Žíželicích ale poděkoval brigádníkům z okresu Most, hlavně učňům a zaměstnancům zálužské chemičky, za pomoc při sklizni cukrové řepy.

Noviny také zveřejnily další úryvek četby na pokračování z románu J. V. Gladkova Útočí horská střelecká, který líčil boj Rudé armády proti fašistům.

Redakce stručně informovala i o přípravě likvidace dalších dvou obcí: těžbě uhlí měly ustoupit vísky Židovice a Stránce, ze kterých památkáři zachránili cenné fresky.

Nabídky práce  

Trabant klub, který sdružoval vlastníky lidových aut značky Trabant, oznámil, že má již 80 členů, a Sběrné suroviny daly na vědomí, že od 1. ledna 1975 vykupují všechny kožky z králíků, koz, ovcí, koček, psů, kun, tchořů, ondater, lišek, veverek, srn, jelenů a dalších zvířat. Chovatelé a lovci mohli kožky posílat i poštou.

V novinách byla řada pracovních inzerátů. Chemička nabírala provozáky, zámečníky a elektrikáře. Stavební podniky lákaly zájemce o zaměstnání na nové panelákové byty, rekreaci a slušné výdělky. Větší počet uklízeček hledala 14. ZDŠ.

Prodejny textilu, kterých bylo v okrese 29, se pochlubily tím, že měly jen jedno manko a neměly za celý rok jedinou stížnost na obsluhu. Nejlepšími kolektivy v Mostě a Litvínově byly vyhlášeny ty, které vedli vedoucí soudruh Vanč a soudružky Habalová, Marková, Holubová, Špačková a Martínková. Vzornou prodejnu textilu řídil Stanislav Racek s kolektivem, který byl nositelem stříbrného odznaku Brigáda socialistické práce. Pracovníci nákupního střediska Jednoty ve Sputniku v Mostě byli pochváleni za včasné splnění plánu v tržbách. Nejlépe si vedlo oddělení masa a uzenin pod vedením soudruha Hausera. Sputnik řídil Jiří Mrkvička.

Přes nezpochybňované ujišťování, že se lidem žije lépe, je mezi novinovými řádky cítit tlak a stres. „Všechny úkoly musíme zvládnout i přes chronický nedostatek pracovníků,“ uvedl v novoroční anketě Josef Mejstřík, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova.