Pětatřicetiletý Petr z Mostu musí na nádraží trávit každý den přibližně dvacet minut. V pracovní dny totiž jezdí za zaměstnáním do Ústí nad Labem. „Když vejdu do budovy, tak jako první si jdu koupit noviny a kávu, poté chvilku čekám na vlak, pokud nemá zpoždění. Při kávě většinou pozoruji lidi, kteří chodí sem a tam. S nádražní budovou jsem ale spokojen, jen když má vlak zpoždění, chybí tady nějaká kavárna. V poslední době je to tady i čistější než dříve,“ svěřil včera Deníku Petr Houška.

O tom, že je nádraží opravdu čistější, se Deník včera přesvědčil na vlastní oči.

I když vás před vstupem do budovy mosteckého nádraží odradí pijáci s lahví od piva v ruce sedící na zídce, v budově mosteckého nádraží včera bylo čisto a uklizeno. Že se podmínky pro cestující zlepšily, potvrdilo i několik oslovených lidí.

„Je tu opravdu čistěji, jezdím až do Karlových Varů a tam se nádraží s mosteckým nedá srovnávat,“ řekla včera Jana Šrámková, která čekala na vlak.

Plakáty zmizely

Umyté byly dokonce i zdi podchodů, které vedou na nástupiště. Tam v minulosti byly vylepovány nejrůznější plakáty. Včera již v podchodu bylo jen několik nástěnných reklam.

Po čistých schodech se dostávám na nástupiště, kde lidé tráví poslední minuty před nástupem do vlaku. Pracovník úklidové firmy právě zametá a na zemi jsem nenašla ani jeden odpadek.

Opravený stroj

„Velice mě těší, že si konečně někdo všiml, že je nádraží čisté. Úklid zajišťujeme opraveným mycím strojem a více zaměstnanců dostalo do náplně práce právě úklid,“ řekla včera přednostka stanice Václava Vrzalová.

Vracím se zpět do hlavní budovy, kde si v tamním stánku objednám párek v rohlíku a chybička se přece jen vloudila. Prodávající vezme do holých rukou rohlík, poté párek a rovnou i peníze, což se mi při tak velkém náporu lidí, kteří si ve stánku něco koupí, nelíbí a prodavačku na to upozorním. Aniž by se omluvila, začne se vymlouvat, že párek do papíru vzala, ale rohlík ne. Dál to nerozebírám, protože arogantnost této prodavačky znám již z minulosti, když mi řekla, že když se mi to nelíbí ať si párek v rohlíku u ní neberu. Přitom právě služby jsou hned po čistotě pro mnoho cestujících důležité.

Lidé si na nádraží rádi dají kávu a nebo si chtějí koupit pití nebo jídlo do vlaku.

Bohužel, kávu si lidé mohou zakoupit jen v automatu, tamní restaurace nebo cukrárna je již delší dobu zavřená a prostory zejí prázdnotou. Co je pro mnoho cestujících v budovách nádraží prioritní, jsou podle zjištění Deníku také toalety.

Je již standartem, že po návštěvě veřejných toalet budete mít nejen prázdnější močový měchýř, ale i peněženku. V Mostě vás vykonání potřeby v nádražní budově bude stát deset korun.

Záchody jsou ale čisté a toaletního papíru si můžete vzít, kolik potřebujete.

„Zrovna včera tady byla paní, která na mě začala křičet, že to snad nemyslím vážně, když má zaplatit deset korun. Oni si lidé ale neuvědomí, že my to tady musíme hlídat a uklízet, a to by jste se divili co se na záchodech mnohdy najdeme,“ řekla včera obsluha WC, která si nepřála uvést své jméno.