VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mostecké divadlo už sedm let oživuje město festivalem mládí

Most /ROZHOVOR/ – Dramaturg festivalu Young for young Zdeněk Janál promluvil v rozhovoru pro Deník nejen o tom, jak se vybírají jednotlivé inscenace a v čem je vlastně mostecká akce tolik odlišná.

5.10.2017
SDÍLEJ:

Zdeněk Janál, dramaturg Městského divadla v Mostě, který má na starosti divadelní festival Young for youngFoto: Deník/Martin Vokurka

V mosteckém městském divadle vrcholí šestidenní festival Young for young (YFY), který představuje mladou českou divadelní tvorbu. Diváci míří na hry, které by jinak v Mostě neviděli. „Zaplnili jsme bílé místo na mapě mostecké kultury,“ říká dramaturg Zdeněk Janál.

Řekl jste, že se vám splnil sen, když jste dostal na starost festival. Co vám na tom dělá radost?
Divadelní festivaly mě velmi baví odedávna jako diváka. Později se moje divácká radost z nich prolnula s prací a povinnostmi divadelního dramaturga, který by měl v dostatečné míře sledovat divadelní dění nejen v českých divadlech, ale také v zahraničí. Musíte zkrátka vidět, jak se hraje divadlo jinde okolo vás. Baví mě pak zužitkovávat získané zkušenosti z jiných festivalů na jiném, na kterém se podílím dramaturgicky, organizačně. Dříve jsem ve Východočeském divadle Pardubice spolupracoval na dramaturgii GRAND Festivalu smíchu, který je zaměřen na žánr divadelní komedie. Baví mě vyhledávání vhodných inscenací, což je někdy dobrodružná práce, při které musíte zvažovat mnoho proměnných - od autora a kvality titulu přes předpoklady atraktivnosti pro publikum festivalu, vzdálenost daného souboru až po cenu inscenace. Jde o to, aby vznikla propracovaná skladba titulů, které naplní festivalová kritéria. Na tom jsme pracovali společně s uměleckým šéfem Jiřím Rumpíkem, dramaturgem Michalem Pětíkem nebo s PR manažerkou Lenkou Krestovou.

Čím se mostecký YFY liší od jiných divadelních festivalů?
Mostecký festival se zaměřuje převážně na mladé divadlo a na mladé diváky - ale na tak mladé, nakolik se sami cítí, tedy nejen na mladé věkem, ale také duchem. To zdůrazňuji proto, že od začátku vzniku festivalu se jeho dramaturgie snaží přivážet především takové tituly, které nebudou příliš konzervativní, ale budou sledovat také alternativní proudy českého divadla. Festival je zde tedy především pro diváky z Mostu a okolí, kteří jsou otevření novým inscenačním přístupům a těší se na ně. Jsem přesvědčen o tom, že právě tímto zacílením zaplnil již dávno bílé místo na mapě mostecké kultury, když koncentrovaně v několika dnech přiveze ten typ atraktivních inscenací, který v Mostě není k vidění úplně běžně. Také v sobě ukrývá minipřehlídku divadelních škol. Letos se zúčastní katedra alternativního divadla pražské DAMU (Barunka is leaving), brněnská JAMU (Gogolovi Hráči), Pražská konzervatoř i Vyšší odborná škola herecká.

Jak se vybírají do programu inscenace? Musíte je předem vidět, nebo stačí dobré reference?
Ideální je samozřejmě inscenace vidět. Osobní zkušenost je nenahraditelná. Snažíme se, aby danou inscenaci viděl alespoň jeden člen dramaturgického týmu. Ale je samozřejmě zcela běžné, že si vypomůžeme videozáznamem, který oslovený soubor pošle. I na reference se někdy spolehnout dá, pokud v drtivé většině převažují výrazně pozitivní nebo od odborníků, kterým v divadelních otázkách důvěřujete. Je ale bezpochyby důležité nekupovat zajíce v pytli.

Tak vypadal festival v roce 2014:

Je těžké dostat do Mostu soubor z konce republiky, nebo je už festival natolik známý, že to není žádný problém?
Myslím si, že mezi divadelníky již náš festival jméno má, zcela odpovídající tomu, že se letos koná jeho sedmý ročník. Některé soubory zde byly již vícekrát, ale snažíme se vyhledávat i soubory nové, které přijedou poprvé. Popravdě pro nás jistě není kritériem, jestli je soubor z daleka, jde nám především o kvalitní inscenace. Anebo ještě jinak: pro soubory z konce republiky by nebyl problém přijet, většina divadelních souborů považuje svoji účast na divadelních festivalech za důležitou a prestižní záležitost, někdy to však může narazit na praktické problémy s cenou dopravy. Ta v dnešní době není vůbec zanedbatelná, spíše naopak. Tedy v letošním ročníku bezpochyby převažují soubory z nedaleké Prahy, ale také z Brna nebo z Ústí nad Labem.

Kolik takový festival vůbec stojí a kdo ho podporuje?
Festival každoročně stojí okolo tří set tisíc korun. Financován je zejména z dotací Ústeckého kraje a Statutárního města Most, za něž patří velký dík, a samozřejmě ze vstupného. Dle výše podpory se pak odvíjí velikost a šíře festivalu. Je velký rozdíl, jestli máte na celý festival třeba zmíněných tři sta tisíc korun nebo milion. Podle toho můžete přivézt buď více inscenací velkých a nákladných, nebo spíše menší produkce.

Jak reagoval pan Jiří Suchý, když se dozvěděl, že mu dáte Cenu Forever Young?
Pan Jiří Suchý byl, myslím, touto zprávou značně potěšen. Důkazem toho je, že neváhal ani na chvíli a účast na závěrečném večeru nám ihned s radostí přislíbil. Cenu Forever Young obdrží po představení Koule Davida Drábka z královéhradeckého Klicperova divadla. Zároveň nám poskytl film Náš humor, který obsahuje čtyři legendární scénky dvojice Jonáš a Melicharová. Promítneme ho v sobotu 7. října od patnácti hodin na divadelní zkušebně.

Máte i doprovodný program. Co byste divákům doporučil?
Doprovodný program se koná skutečně každý den. Každému večernímu představení v Městském divadle předcházejí drobné koncerty. Nejvíce bohatá na doprovodný program je pak sobota 7. října, kdy diváci mohou vyzkoušet na vlastní kůži Cirkusový workshop, nebo od 16.30 hodin přijít opět na zkušebnu na komponovaný pořad s názvem Zkušebna ožívá, který se zaměřuje na autorská a performativní čtení. Účastní se například dramatik David Drábek, básníci Patrik Linhart a Jana Orlová a nebude chybět ani ukázka z nové divadelní hry Ivana Vyrypajeva. K tomu bude po celou dobu zpívat a hrát na akordeon a kytaru muzikantka Stinka. Je to tedy ideální akce pro ty, kteří nevyhledávají pouze ryzí divadlo, ale i další umělecké proudy, které s divadlem souvisejí.

Autor: Martin Vokurka

5.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA KLIENTSKÉHO PRACOVIŠTĚ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA KLIENTSKÉHO PRACOVIŠTĚ, Pracovní poměr na dobu určitou po dobu pracovní neschopnosti zaměstnankyně., Zašlete strukturovaný životopis a motivační dopis, ve kterém uveďte, proč se zajímáte o danou pracovní pozici a proč bychom měli vybrat právě Vás, na emailovou adresu: jana.uradnickova@vzp.cz do 15.4.2018. Pracoviště: Všeobecná zdravotní pojišťovna české republiky-1, Višňová, č.p. 1008, 434 01 Most 1. Informace: Jana Úradníčková, .

Služby - Služby Kosmetička, vizážistka 12 200 Kč

Ostatní pracovníci v oborech příbuzných kosmetice MANIKÉR/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MANIKÉR/-KA, Nabízím vhodné prostory k využití například na manikůru, pedikůru, masáže, prodlužování řas aj.. Hledám novou posilu k obsazení těchto prostor. Veškeré vybavení k těmto činnostem je zajištěn., Mzda je uvedena pouze základní. Mzda se odvíjí od počtu zákaznic., Pracovní doba je flexibilní, dle zakázek. Je vhodné také na brigádu., HLÁSIT SE: Nemešová Markéta Ing., tel.: 721016248, e-mail: info@perfectstudiomost.cz, osobně na adrese Žatecká 1488, Most Po - Pá 10:00 - 12:00hod.. Pracoviště: Ing. markéta nemešová-1, Žatecká, č.p. 1488, 434 01 Most 1. Informace: Markéta Nemešová, +420 721 016 248.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 170 Kč

Lektoři a učitelé jazyků na ostatních školách LEKTOR/-KA ANGLICKÉHO JAZYKA. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 170 kč, mzda max. 240 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LEKTOR/-KA ANGLICKÉHO JAZYKA, - Bc. vzdělání pedagogického zaměření - aprobace anglický jazyk, - praxe vítána - stanovení výše odměny se od ní bude odvíjet, - samostatnost, profesionalita, loajalita, - vedení odpoledních kurzů, - v případě oboustranné spokojenosti bude dohoda prodloužena, HLÁSIT SE: Pražáková Jana, tel.: 607754375, e-mail: janaklir@centrum.cz, osobně na adrese Báňská 287, Most. Pracoviště: Jana pražáková - angličtina most, Báňská, č.p. 287, 434 01 Most 1. Informace: Jana Pražáková, +420 607 754 375.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 25 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách STŘEDOŠKOLSKÝ/-Á UČITEL/-KA - APROBACE: ANGLICKÝ JAZYK. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STŘEDOŠKOLSKÝ/-Á UČITEL/-KA - APROBACE: ANGLICKÝ JAZYK, Požadované vzdělání: VŠ pedagogické, případně VŠ odborné + doplňující pedagogické vzdělání, Uchazeči s požadovanou kvalifikací budou pozváni k osobnímu jednání. Hlásit se mohou pouze uchazeči s ukončenou kvalifikací pro nabízenou pracovní pozici., Stanocení výše platu dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. závisí na započítané praxi., Pracovní poměr v prvním roce na dobu určitou, dále prodloužení na dobu neurčitou. Přátelské prostředí rodinného typu., Zaměstnanecké výhody: firemní benefit ve formě stravenek, HLÁSIT SE: Balochová Dana Ing., tel.: 774630915, e-mail: reditelka@sssmep.cz - zaslat profesní životopis. Pracoviště: Soukromá střední škola pro marketing a ekonomiku podnikání s.r.o., Eduarda Basse, č.p. 1142, 434 01 Most 1. Informace: Dana Balochová, +420 774 630 915.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hlídky městské policie na pravidelné pochůzce mosteckou Stovkou

Litvínov ocenil strážníky za dlouholetou službu

Město Most uvažuje u úpravě třídy Budovatelů v centru.
4

Most upraví svůj Václavák, myslí i na chodce a kola

Hokejisté na turnaji v Bílině pomohou postiženým dětem z Mostecka

Bílina, Most - Charitativní hokejový turnaj se uskuteční v sobotu 24. března od 6 hodin na zimním stadionu v Bílině.

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. března 2018.

Jak jsme žili v Československu: Horní Jiřetín a osada Černice

Mostecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. března.

Poplatek za psa musí chovatelé zaplatit do konce měsíce

Lom - Majitelé psů mají do konce měsíce března povinnost zaplatit poplatek za svého čtyřnohého miláčka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT