Mohl by déle spát, ale Lukáš Richter raději hraje v sedm hodin ráno v tělocvičně vybíjenou. „Baví mě to," svěřuje se jedenáctiletý kapitán. „Naučím se tu lépe chytat a házet." Sebevědomí mu nechybí. „Myslím si, že máme na to být první nebo druhý."

Mostecká 14. ZŠ, kde je rozšířená výuka jazyků, vyhrála krajské kolo ve vybíjené, v níž porazila i sportovní školy, a postoupila do republikového finále. „U nás je to o radosti z pohybu a motivace," vysvětluje historický úspěch ředitelka školy Jana Klanicová, Vybíjenou trénuje už dvanáct let. Tři desítky dětí, včetně kluků reprezentantů, trénují jednou týdně, vždy ve středu ráno, hodinu před vyučováním. Ve škole je už tak brzy rušno, protože probíhají další aktivity. Trénují i nejmladší žáci, přípravka. Vybíjená je nepovinným předmětem. Dosud největším úspěchem školy je 3. místo v kraji v roce 2009. O titul mistra ČR bude bojovat v Nové Pace 2. a 3. června.

Vybíjená je ryze český sport. Na 14. ZŠ se mu věnují děti již od 1. třídy. Je to oceňovaná příprava pro jiné míčové hry, jako jsou házená, volejbal a basketbal. Děti si osvojí správný hod, chytání, orientaci v prostoru a spolupráci. Jednoduchý kolektivní sport umožňuje zažít úspěch i dětem s horším prospěchem. Zápas se po rozcvičení hraje jen dvakrát sedm minut, protože je to intenzivní fyzická zátěž.