Část studentů kritizuje vyhlášku, která od loňského podzimu v problémových částech Mostu zakazuje sezení mimo lavičky. Jiná skupina mládeže místní zákon hájí. Oba tábory se střetly před politiky v debatě na radnici.
„Vyhláška je neefektivní. Problémy jsou, ale vyhláška je podle mého názoru neřeší," prohlásila studentka Veronika ze Stovky. Nic se tam podle ní nezměnilo: lidé sice tolik nevysedávají na obrubnících, ale přesunuli se na lavičky, kde dělají nepořádek.
Podrobnosti o vyhlášce, její kompletní znění a mapu zákazových míst najdete ZDE.
„Cílem této vyhlášky je eliminovat kriminalitu v Mostě. Stejně jako má každý právo sedět, tak každý má také právo na bezpečnost, což je v ústavě," hájil vyhlášku student Tomáš. Zákaz sezení na vybraných místech je podle něj je přínosem pro občany.
„Bezpečnost je na prvním místě," řekl náměstek primátora Marek Hrvol s odvoláním na analýzy názorů obyvatel a na kladný posudek ministerstva vnitra. „Vyhláška je v souladu se zákonem." Přesto ji zpochybňuje řada odborníků, ombudsmanka i část senátorů. Obecní normu bude řešit Ústavní soud.
„Mě i celou právnickou obec bude zajímat, jak se k tomu Ústavní soud postaví," řekl Marek Zelenka, právník protikorupční organizace Oživení, která mosteckou debatu studentů s politiky organizovala v rámci projektu Poraď radním. Soud se podle Zelenky zaměří i na to, zda existuje jiný prostředek, který by méně zasáhl do lidských práv, ke kterým patří také právo posadit se ve volném veřejném prostoru. Odhaduje, že soud oznámí stanovisko za rok či dva.
HLAS MLÁDEŽE: PRO A PROTI
„Chtěli bychom přednést žádost na zrušení vyhlášky. Porušuje lidská práva a odporuje ústavě. Tento názor s námi sdílejí i advokát Václav Láska a ombudsmanka Anna Šabatová."
„Vyhlášku si zvolili sami lidé pomocí petice. S vyhláškou souhlasíme a podporujeme ji. Neomezuje lidská práva. Je na snížení vandalství. Komu se přitíží, může si sednout. Ani ministerstvo nemá s vyhláškou problém."
„Občané nemají právo chtít protiústavní normy. Vyhláška je špatně vymahatelná, protože když k nám přijde strážník a zeptá se nás, proč sedíme na vyhláškou zakázaném místě, tak mu můžeme říct, že se nám udělalo zle, tudíž máme právo tu sedět, protože vyhláška tuto výjimku umožňuje. Předstírat nevolnost může každý z nás."
„Nikomu se nelíbí, když na vás lidé sedící na zídkách pokřikují a dělají nepořádek. Lidé by se měli cítit bezpečně. Vedení Mostu vyšlo lidem vyhláškou vstříc."
„Pokřikovat lze i vestoje. Není třeba vyhláška, která odporuje moderním evropským trendům. Neřeší příčiny, jen reaguje na důsledky. Porušuje svobodu pohybu a k němu patří i právo sedět. Vyhláška je zaměřena na jednu etnickou skupinu, Romy."
„Přibývá laviček, takže každý může uspokojit svou potřebu sednout si a odpočinout. V zájmu zachování bezpečnosti by měla být vyhláška zachována. Není zákon na rušení denního klidu, ale tato vyhláška to řeší a už se osvědčila. Více lidí je pro ni."
„Strážníci by se měli věnovat důležitějším věcem, než je vysedávání."