Ekonomové mostecké radnice chystají nejdůležitější dokument - rozpočet města na rok 2009. Pokud chce někdo z obyvatel upozornit politiky na nějaký závažný problém ve městě, který by se měl řešit, má poslední šanci to udělat.

Mostecká vláda zatím přesně neví, co všechno a za kolik v příštím roce vyřeší. Má sice plán rozvoje, čeká ale na balík požadavků od úřadu města a na příslib dotací. Pilování rozpočtu potrvá zhruba čtvrt roku. Klíčovými měsíci budou září a říjen, kdy se začnou z návrhů „osekávat“ nesplnitelná přání. O konečné verzi rozpočtu bude zastupitelstvo hlasovat v prosinci.

„Naše priority zůstávají stejné. Patří k nim například zlepšení parkování, dopravy a komunikací ve městě,“ sdělil Deníku primátor Vlastimil Vozka.
Vedoucí odborů magistrátu už řekli ekonomům města, za co budou chtít od příštího ledna utrácet peníze.

V druhé polovině září dostane rozbor požadavků na stůl první politik - Luboš Pitín, ekonomický náměstek primátora. „U mě začneme s projednáváním po 15. září,“ uvedl Pitín. Mimořádná schůze městské rady, která se bude zabývat návrhem rozpočtu, proběhne v říjnu.

Vláda je proto opatrná a nechce předčasně sdělovat podrobnosti o konkrétních investičních akcích, které by se mohly v rozpočtu objevit. Vedení města je také v trochu jiné pozici než před rokem. Nedávno s odborníky dokončilo Integrovaný plán rozvoje města Mostu na léta 2009 až 2013, jehož úspěšnost je závislá na dotacích. Plán obsahuje postupné rekonstrukce městského majetku v centru města. Stavební investice za miliardu korun by měla z větší části zaplatit Evropská unie.