Mostecká slavnost jako na podnosu. Největší událost ve městě pod hradem Hněvín má od tohoto týdne své vlastní webové stránky. Zájemci zde najdou vše potřebné.

Pokud budou lidé hledat program letošní slavnosti, která se koná v sobotu 8. září, tak jim to velice zjednoduší práci. „Na stránkách www.mosteckaslavnost.cz se lidé dozvědí nejen to, kdo na slavnosti vystoupí, ale načerpají i všechny základní informace o vystupujících muzikantech a kapelách,“ připomíná mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Fotogalerie z předchozích ročníků je navnadí na tu správnou atmosféru a podle mapy už k přesunutému kostelu, kde se slavnost v posledních letech odehrává, trefí opravdu každý. Podle mluvčí neschází ani nezbytné kontakty na organizační tým slavnosti nebo historie akce.

„Tak to je super, hned se doma podívám,“ pochvaluje krok radnice Jaroslav Nový, Mostečan, který nevynechal poslední tři ročníky slavnosti.

Slavnost každoročně startuje průvodem městem, který vyráží z 1. náměstí a směřuje ke kostelu, kde následně vypukne zábava.

Stejně jako v minulých letech organizátoři lákají lidi, aby přišli v barvách města. „Do areálu děkanského kostela se opět vypraví modro-bílý průvod. Zapojit se do něj bude moci každý Mostečan a pokud bude oblečený v modro–bílém, případně s sebou bude mít i stejně zbarvený doplněk, tím lépe,“ uvedla radnice na svém webu.

Na oddělení kultury a sportu se ještě teď mohu hlásit organizované skupiny, podniky, sportovní kluby, zájmová sdružení i party kamarádů, které chtějí v průvodu jít.

U kostela Nanebevzetí Panny Marie se budou koncerty odehrávat na třech scénách. Na té hlavní začne známá kapela Žlutý pes, kterou vystřídají Thom Artway, Rybičky 48 a poté Poetika.

Po půl desáté večer nastoupí David Koller a vrcholem bude koncert Čechomoru. Na scéně číslo 2 se představí dechovka Mostečanka, ale i Veselí muzikanti z Krušnohoří nebo Václav Neckář. Třetí stage bude patřit hlavně domácím kapelám. Začne Pavel Houfek Band a závěr zde obstará Carpatia Castle.

Mostecká slavnost se poprvé uskutečnila přesně před 25 lety, v září 1993. Do té doby to byl Den horníků, který se v Československu poprvé slavil 11. září 1949 na počest 700 let československého hornictví.

Původním nápadem bylo pořádat v Mostě každoročně v září vinobraní. Celá akce nakonec z různých důvodů ztratila původní charakter, ale myšlenka představit město jinak než jako jen hornické zůstala. A tak se uspořádaly první Mostecké slavnosti. Dnem konání oslav byla sobota 25. září. V okolí kulturního domu Repre stály stánky s nejrůznějším zbožím, připraven byl bohatý kulturní program.

Na pódiu se střídaly dechové orchestry, mažoretky a estrádní pořad se známými umělci. Na slavnostech také odstartovala nultá série mosteckého šampaňského Lucie, rýnský ryzlink ročník 1992, nazvaná po jedné z dcer mosteckého vinaře Ivana Váni.

Mezi účinkujícími tehdy byli Luděk Sobota, Pavel Horňák, Jiří Vala, Jan Kanyza, Jiří Wimmer, Petra Černocká, slovenský folklórní soubor Vtáčnik a další.