Na slavnosti bude možné platit za jídlo, pití a atrakce v hotovosti nebo prostřednictvím čipové karty Blue Card. S ní je vše o deset procent levnější. Podle pořadatele je karta užitečná nejen kvůli úspoře a urychlení odbavení. „Pro nás je to cenný zdroj informací,“ řekla mluvčí radnice Klára Vydrová.

Kartu si město vyzkoušelo na svém festivalu Benedikt music open a dá se používat opakovaně. Radnice tak zjistí třeba nejoblíbenější občerstvení na slavnosti. Návštěvníci s kartou navíc mohou přes mobilní aplikaci hodnotit prodejce. „Díky tomu můžeme služby na našich akcích dál vylepšovat a přizpůsobovat nabídku poptávce,“ dodala mluvčí. Karta je před slavností k dostání zdarma v turistickém informačním centru v přízemí radnice a během akce ji lze získat za 30 korun na dobíjecích místech v areálu kostela. Kredit karty je možné si dobít také on-line.

Další inovací je stanové městečko, pro které je určena posekaná louka vedle plotu hřbitova, asi 150 metrů od hlavního pódia. Prostor pro táboření bez aut, karavanů, ohnišť, grilování a vařičů bude ohrazen a nepřetržitě střežen ochrankou, ale pořadatel doporučuje zamykání stanu alespoň na zámeček a nenechávat uvnitř cenné věci. V improvizovaném kempu hosté najdou mobilní toalety, cisternu s pitnou vodou a osvětlení. Vedle bude úschovna kol a dobíjecí stanice pro elektrokola. Stanové městečko se otevře v pátek 9. září v 10 hodin a provoz ukončí v neděli 11. září v 10 hodin. Pobyt stojí 100 korun v předprodeji nebo 200 korun na místě. Ubytovaní dostanou na zápěstí pásku, kterou se budou prokazovat.

V minulosti chodilo na slavnost až 30 tisíc lidí. Přesné počty nejsou známy, protože areál není oplocen a vstupné se neplatí. Velká koncentrace lidí by měla znovu zvýšit návštěvnost pozdně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je národní kulturní památkou a bude otevřený od 9 do 17 hodin.

Připomeňte si Mosteckou slavnost 2019

Fotogalerie: Mostecká slavnost 2019

„Největší zájem bývá o kostelní věž, kde budeme vstup regulovat,“ sdělila kastelánka Zuzana Klimplová. Na věž, kde mohou být v jednom okamžiku maximálně čtyři desítky lidí, je samostatné jednotné vstupné 80 korun. Personál bude zájemce pouštět nahoru postupně, aby dav neucpal ochoz s panoramatickým výhledem na Most a okolí. Během výstupu 197 schodů je čeká výstava fotek ze starého Mostu a rekultivace krajiny. Novinkou bude bezbariérové WC pro handicapované, které vzniklo v sousední budově bývalého špitálu, kde sídlí správa kostela.

Děkanský chrám před epidemií covidu navštěvovalo i přes 17 tisíc lidí ročně, ale v posledních dvou letech zájem klesl kvůli celostátním hygienickým omezením. „Jsem docela zvědavá, co dvoudenní Mostecká slavnost s návštěvností udělá. Bohužel pořád ještě nejsme na těch číslech, co jsme byli před covidem,“ uvedla kastelánka.

O Mostecké slavnosti – užitečné informace
• První koncert u kostela začne v pátek 9. září ve 14 hodin. Z kapel a zpěváků vystoupí během dvou dnů například No Name, Jan Vančura a Plavci, Slza, Jelen, Tereza Mašková, Pekař, UDG, Lenny, Ben Cristovao, Monkey Business, Olga Lounová, Iné Kafe, Mydy, Prago Union, Miroslav Paleček, Ivan Mládek či Petr Kalandra Memory Band.
• V sobotu 10. září ve 12.30 hodin vyjde na slavnost z 1. náměstí průvod s vlajkonoši, dechovkou, mažoretkami, sportovci, hasiči a veřejností. U rybníčku nedaleko kostela budou v sobotu Hasičské slavnosti a sportovní akce pro děti.
• Jízda na kole či koloběžce je v areálu přísně zakázána kvůli velkému riziku nehod v davu. Jezdci mohou zdarma využít úschovnu s kapacitou 200 kol a 100 koloběžek.
• Psi musí být na vodítku a s košíkem. Kvůli hluku a davům se ale přítomnost zvířat nedoporučuje.
• Vnášení skleněných lahví, drog a zbraní do areálu je přísně zakázáno. Kontroly mohou být u vstupu i po celém areálu.
• Drobné úrazy ošetří pracovníci Českého červeného kříže. V areálu bude i městská policie a Policie ČR.
• V areálu akce je zakázáno provádět politickou propagaci.