Výhled z okna školní kanceláře je pro ředitele Svatopluka Matějku výhledem do lepších časů, i když venku sněží polystyren. Areál 11. ZŠ zažívá nejrušnější období ve své půlstoleté historii. Je poset hromadami stavebního materiálu. Budovy, kde se učí stovky dětí, zakrývá lešení. Pod plachtami prosvítají siluety řemeslníků. Jejich hlasy se mísí s hlukem vrtaček a pil. „Na podzim naši školu nikdo nepozná. Bude jako nová,“ říká Matějka.

Stavební změny, letos jedny z největších ve městě, začaly zateplováním a rekonstrukcemi střech. Na to naváže výstavba nového hřiště za sedm milionů korun.

Stadionek bude mít sprintérskou dráhu pro tři běžce, sektor pro skok do dálky, hřiště pro malou kopanou, víceúčelový plácek pro tenis, košíkovou a volejbal a šest ploch pro pétanque.

Škola si teď trochu rozmazlování zaslouží. V Mostě je poslední, která nemá moderní sportoviště na tělocvik. Na starém drnovém hřišti z roku 1965 se dá leda házet kriketovým míčkem.

Vedle hřiště vznikne malý amfiteátr pro umělecké přehlídky, besedy a školní společenské akce.

„Sportoviště a vedle amfiteátr. Bude to jako ve starém Řecku,“ poznamená Matějka. Spojení sportu a kultury vychází ze zaměření školy, která má rozšířenou výuku výtvarné a hudební výchovy. I její sportovci byli vždy, i přes sparťanské venkovní podmínky, úspěšní na různých soutěžích.

Radnice, která obnovu hřiště dlouho odkládala kvůli nedostatku financí a omezení inženýrskými sítěmi, vyšla škole vstříc a s kruhovým venkovním divadlem souhlasila. Vše bude hotové na podzim.

„Výstavba hřiště je plánována na letní školní prázdniny a měla by skončit v září,“ sdělil školský náměstek primátora Luboš Pitín.

Modernizace 11. ZŠ je největší stavební akcí svého druhu ve městě. Radnice chce letos zvládnout ještě šest dalších investic v sedmi školách. Celkem si na to rezervovala přes 24 milionů korun. Zateplovací rekonstrukce 7. ZŠ má stát zhruba jedenáct milionů. Důležitá bude i druhá etapa zateplení školky v ulici Zahradní. Ta byla nedávno kvůli mrazům dva týdny zavřená, protože dětem byla uvnitř zima.

Pokračuje zateplování 10. ZŠ. „Práce skončí v květnu,“ sdělila ředitelka Hana Šlachtová.