„Nejsme zhrzená opozice. Nepláčeme, že jsme prohráli. Výsledky voleb respektujeme a víme, že nová koalice si bude dělat vše po svém. Chceme ale, aby město prosperovalo a ne aby lidé z města utíkali, protože někdo bude dělat hlouposti," prohlásil výkonný sekretář sdružení František Ryba na páteční tiskové konferenci.

Sdružení kritizuje škrty ve třech hlavních oblastech: údržba města, doprava a sport. Technické služby města Mostu mají letos dostat o 15 milionů korun méně. Opozice se obává například omezení seče trávy a úklidu ulic. „Městská firma bude muset omezit činnost nebo ji zaplatit z jiných peněz. A tady se koalici nabízí možnost znovu zavést poplatek za odpad," uvedl zastupitel Luboš Pitín (SMM), bývalý náměstek primátora. Obě možnosti jsou pro opozici nepřijatelné. Proto nechce návrh rozpočtu 5. února na zasedání zastupitelstva podpořit.

Dopravní podnik má podle opozice dostat o 10 milionů korun méně. Podle sdružení má koalice tři možnosti, jak ztrátu nahradit, a to redukci spojů MHD nebo zvýšení jízdného. Třetí možností je zrušení výhod – MHD zdarma by pak neměli senioři ani školáci.

Sdružení také vadí méně peněz do mládežnického sportu. Ten má dostat celkem o 11 milionů korun méně. Týká se to fotbalu (8,5 mil.), hokeje a krasobruslení (2 mil.) a házené (0,5 mil.). Podle Pitína hrozí existenční potíže hokeji. 

Opozice také nesouhlasí s odvoláním ředitelů Marcela Dlaska z dopravního podniku, Jana Haška ze sportovní haly a Vlasty Jakubcové z městské správy sociálních služeb. Podle sdružení to byli odborníci, kteří odváděli dobrou práci.

Reakci primátora Jana Paparegy (Severočeši Most) na kritiku najdete zde.

Primátor minulý týden řekl, že úspory nepůjdou na úkor rozsahu služeb, které město poskytuje občanům (více o návrhu rozpočtu zde). 

Severočeši Most mají zachování výhod pro občany ve svém volebním programu jako hlavní prioritu (více zde), zrušení MHD zdarma pro školáky a seniory nebo zavedení poplatku za odpad je proto málo pravděpodobné.