Podle prezidenta svazu pacientů Luboše Olejára, který nemocnici navštívil, došlo ke značnému posunu v rámci budovy ve prospěch pacientů. „Rekonstrukce nemocnice nás mile překvapila. Za rok spolupráce došlo i k výraznému zlepšení komunikace mezi personálem a pacientem,“ sdělil Luboš Olejár.

„Pěkná slova a chvála potěší každého. Jsme rádi, že změny jsou viditelné a že je asociace pacientů s mosteckou nemocnicí spokojena,“ reagoval Jiří Vondra, tiskový mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou mostecká nemocnice spadá.

Velkou kritiku však od asociace pacientů sklidili sami pacienti, kteří v nemocnici kradou. „Pokud máme občany zastupovat, musím na ně apelovat s velkou kritikou. Vedení nemocnice nám oznámilo, že někteří pacienti kradou nejen vybavení na toaletách,“ dodal Olejár.

Nové vybavení pacienti rozkrádají

Nemocnice se zaměřila na bezbariérové přístupy a vybudovala několik nových toalet i pro handicapované. Jen čtrnáct dní po dokončení se však vedení zdravotnického zařízení nestačilo divit. „Zařízení někdo rozkradl. Byly ulámané vysoušeče na ruce, držáky na toaletní papír i odcizené štětky na záchod,“ uvedl před časem vedoucí provozně technického úseku nemocnice Ota Hauswirth. Mostecká nemocnice přiznává, že má s vandalismem velký problém. Krade se prý, co se dá. Navíc agresivita pacientů stoupá a zdravotní personál i zařízení nemocnice jsou tak stále v ohrožení.

Toalety ale neprošly úpravou všude. „Já s toaletami na oddělení spokojen nejsem. Ta prkýnka musejí být staletá,“ stěžoval si pacient Michal Bareš. „S čím jsem ale velice spokojen, je posezení v zahradě,“ pochválil venkovní prostředí pacient Bareš. Na nemocniční zahradě seděly desítky lidí. Novou dlažbu, lavičky, natřené zábradlí, nové cesty na procházky si pochvalovali všichni.

Bude nové vedení pokračovat ve spolupráci s pacienty?

Svaz pacientů navázal spolupráci s mosteckou nemocnicí před rokem a půl na popud mnoha stížností. „Komunikace a spolupráce s vedením nemocnice fungovala přes rok, snad nový ředitel bude také ochoten s námi spolupracovat,“ sdělil prezident svazu. Představenstvo Krajské zdravotní na svém mimořádném jednání rozhodlo, že od 1. června mosteckou nemocnici povede Jindřich Zetek.

„Chtěli bychom, aby nemocnice byla opět špičková, jak tomu bylo dříve. V Mostě jsou také dobří lékaři a personál, kteří si zaslouží kredit zpátky. V nemocnici je momentálně nedostatek lékařů a sester. Někteří se tak rozhodli chybějící zastat a suplovat, aby nedošlo k uzavření oddělení. Obrátíme se také na vedení Krajské zdravotní a na hejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou, aby umožnili zkrácené úvazky. Tím by se mohl navýšit počet lékařů,“ sdělila víceprezidentka svazu Blanka Cicková, která nemocnici na popud nespokojeného pacienta vždy navštíví.