Městská knihovna v Mostě se rozhodla pro netradiční krok. Nově totiž nabízí pomoc matkám samoživitelkám. Iniciativa vznikla díky dohodě o dlouhodobé spolupráci s obecně prospěšnou společností Women for Women (W4W).

„Knihovna poskytne klientkám W4W a jejich dětem po dobu účasti v tomto programu registraci a vypůjčení knih zdarma,“ řekl ředitel Městské knihovny v Mostě Petr Petrik s tím, že zároveň s registrací klientky získají i možnost se bezplatně zúčastnit všech akcí, které knihovna pořádá.

„Momentálně využívá nabídky jedna maminka se třemi dětmi, která zajásala, když jsme jí sdělili tuto možnost,“ prozradila statutární zástupkyně mostecké knihovny Anna Teclová s tím, že po prázdninách se do programu zapojí další čtyři maminky.

Ženy, které se zapojí do programu W4W, mohou v knihovně využít nejen studijní místa, ale i možnost kopírování, vytištění a skenování dokumentů, půjčování široké škály literatury, internet, venkovní terasu s posezením, velkou šachovnicí nebo ptactvem a dětský koutek. Ušetří tak poplatek 30 korun za dospělého i děti a registrační poplatek na jeden rok, který činí pro dospělou osobu 220 korun a pro děti do 14 let 100 korun. Pro samoživitelky, které musí každý měsíc pečlivě řešit, kolik finančních prostředků a na co vydají, jde o nezanedbatelnou pomoc.

K podobnému programu, který by byl zaměřen na sociálně slabé a neúplné rodiny, se zatím další knihovny v regionu nedostaly. „U nás zatím nic podobného nemáme, ale určitě to je dobrý námět. Tak snad v budoucnu bychom mohli zkusit něco podobného zorganizovat,“ poznamenala vedoucí Městské knihovny v Jirkově Marie Bečvářová.

Další knižní instituce zase využívají jiných pobídek pro svou současnou nebo i budoucí klientelu. Například Městská knihovna v Litvínově má program „S knížkou do života“ pro podporu čtení, kdy při vítání občánků rozdává rodičům miminek sadu knih. „Na podzim chystáme i jednu další novinku zaměřenou na jinou věkovou kategorii, ale podrobnosti zatím nebudu prozrazovat,“ dodala ředitelka knihovny v Litvínově Marcela Güttnerová.

Obecně prospěšnou společnost Women for Women založili v roce 2012 manželé Ivana a Pavel Tykačovi. Pomáhá především samoživitelům, kteří jsou ohroženi zejména psychicky, ekonomicky a sociálně.