Deník prováděl měření v pondělí v šest hodin večer na oprámu v Braňanech, na Benediktu a na Matyldě. To jsou nejčastěji navštěvované vodní plochy na okraji města a v jeho těsné blízkosti. Město Most tu žádné oficiální měření teploty vody neprovádí. Zjištěné teploty jsou nižší, než uvádějí meteorologové v Baltském moři. Gdaňský záliv totiž hlásí 19 stupňů Celsia.

Studená voda je i jinde. Máchovo jezero má rovněž jen 17 stupňů.

Jak je letos chladno, dokazují údaje Povodí Ohře. Zatímco letos v polovině července uvádělo teplotu Flájské přehrady 19 stupňů, loni to bylo ve stejném období 24.

Slunce hledají lidé umělé

Nedostatek sluníčka kompenzují mnozí Mostečané v soláriích. Ta při špatném počasí zaznamenávají zvýšení počtu zákazníků. „To, že je v létě špatné počasí, je v návštěvnosti určitě znát, je vyšší,“ říká Květa Prinichová z opalovacího studia v Mostě.

Knihovna proti očekávání žádné výrazné změny v návštěvnosti nemá. „Návštěvnost je víceméně pořád stejná, výkyvy v celém roce jsou minimální. Na druhou stranu, když je ošklivo, lidem se nechce chodit do knihovny, protože nechtějí absolvovat cestu přes město v dešti. Když je ovšem počasí hezké, čtenářů chodí sice stále stejně, ale místo pěti knížek si jich půjčí více,“ vysvětluje ředitel mostecké knihovny Tomáš Ondrášek.

(nm, oh)