Vedení města si nedělá iluze, že hlučná zábava z ulic zcela zmizí, až novinka začne platit. „Cíl je jasný: alespoň trochu omezit nepříjemné petardy a výbuchy ve městě,“ prohlásila včera Hana Jeníčková, náměstkyně primátora.

Už teď se ví, že zákaz nebude platit celoplošně. Podle Ústavního soudu české právní normy neumožňují městům vyhlásit absolutní zákaz používání pyrotechniky na celém svém území. Mostecká radnice, stejně jako jiná města, zřejmě také nenajde odvahu zakázat ohňostroje na Silvestra a Nový rok, kdy je ohlušující veselice velkou částí obyvatel tolerována.

Radnice chce podle celostátního doporučení ministerstva vnitra stanovit konkrétní místa, kde nikdo nebude moci pyrotechniku použít. Diskutovat se bude i o časovém vymezení. Pokud někdo ve vyhrazených zónách zákaz poruší, dostane při chycení pokutu. Strážníci se dosud snaží tuto záležitost řešit domluvou, protože označit výbuchy petard za přestupek proti veřejnému pořádku je bez svědků a prokázaného obtěžování či újmy velmi těžké.

Nejvíce hluku je v prosinci. „Lidi, zejména starší občany, to štve. Kvůli výbuchům se také ztrácejí desítky psů,“ popsal zkušenosti strážníků Luboš Trojna, mluvčí mostecké městské policie. Omezení na určitých místech může vymahatelnost práva zjednodušit stejně jako vyhláška, která od roku 2005 zakázala jízdu na skateboardu na dvou náměstích, kolem budovy magistrátu, divadla a „Tří sýrů“.

První „protipyrotechnická“ vyhláška platila v Mostě v letech 1996 až 2004. Město ji zrušilo na popud chomutovského zastoupení Ministerstva vnitra. Tehdy panoval názor, že zábavní pyrotechniku dostatečně regulují zákon o hornické činnosti, výbušninách a další zvláštní předpisy. Podle současného stanoviska státu lze za určitých podmínek používání petard regulovat místní vyhláškou. Podobným způsobem, na přesně určených místech, chce radnice omezit pouliční pití alkoholu.