Co by měli řešit noví mostečtí zastupitelé, které zvolíme v říjnových komunálních volbách? „Měli by se věnovat hlavně bezpečnosti,“ říká senior Pavel Bartošík.

Tři z pěti oslovených Mostečanů řekli totéž. Obavy z přepadení, vandalismu a pouličních nesvárů potvrzují i místní průzkumy veřejného mínění. Pocit ohrožení lidi stále trápí. Stačí jim naslouchat. „U nás na Stalingradské se večer bojíme chodit ven.“ – „Máme v domě jednu rodinu, která všem dělá ze života peklo.“ – „Mladí jdou z diskotéky a vše zničí, skla na zastávkách i odpadkové koše.“ – „Je to katastrofické.“ – „Policie by měla chodit víc pěšky.“ – „Realitky kšeftují s byty a stěhují k nám nepřizpůsobivé, kteří devastují zařízení. Jsme bezmocní a město nám nepomůže.“

Pomoc slibují před volbami všechna politická seskupení. Většina z nich věnuje bezpečnosti samostatnou kapitolu svého volebního programu.

Věci Veřejné například prosazují, aby policie na oznámenou trestnou činnost reagovala zpětnou informací o výsledku zásahu. „Mezi lidmi nesmí vznikat dojem, že se podněty neřeší,“ říká Jan Mazan, lídr VV. Ty navrhují i posílení kamerového systému a přesuny policistů na autobusové a tramvajové zastávky, stanoviště taxi a další problémová místa, kde se po ukončení různých akcí, třeba diskoték, očekávají konflikty. „Bezpečnost je výrazný problém,“ tvrdí Leo Steiner ze sdružení Občanský kontext (OK). Pocit bezpečí je podle sdružení základní podmínkou pro realizaci jakéhokoliv programu. OK se chce zaměřit i na ohrožené děti a navrhuje zřízení bezplatné telefonní linky s okamžitou reakcí na stížnosti.

TOP09 dokonce uvažuje o „reorganizaci městské policie tak, aby naplňovala skutečné potřeby občanů města“. Strana slibuje více kamer, hlavně v rizikových lokalitách.

„Městští strážníci z kanceláří do ulic všech částí města,“ prohlašuje TOP09.

Sdružení OMMO říká, že chce podporovat kvalitní spolupráci mezi českou a městskou policií v zájmu veřejnosti, zvýšit počet kontrol a akcí městské policie zaměřených na dodržování pořádku.

Zhruba totéž chtějí zavést komunisté. Ti navíc hodlají zajistit větší počet pěších hlídek městské policie v ulicích Mostu za doprovodu služebního psa.

ODS spoléhá na důslednou a přísnou kontrolu majetkových poměrů osob žádajících o sociální podporu. „Budeme důsledně kontrolovat užití sociálních dávek,“ tvrdí občanští demokraté.

Dělnická stana sociální spravedlnosti (DSSS), která nabízí nejradikálnější řešení, věnuje bezpečnosti polovinu svého volebního programu. „Proti kriminalitě budeme bojovat všemi dostupnými a legálními prostředky,“ hlásá DSSS. Takzvané nepřizpůsobivé chce represí a kontrolami vytlačit z Mostu. „Pokud se jim nelíbí s námi bydlet, nemusí. Za městem je místa dost,“ tvrdí strana, která slibuje víc strážníků a kamer.

Nulovou toleranci vůči nepřizpůsobivým a také více strážníků nabízí vládnoucí Sdružení Mostečané Mostu. „Pro bezpečnost občanů města navýšíme počet pěších strážníků o deset,“ tvrdí sdružení.

„Zavedeme více pěších hlídek městské policie ve dne i v noci, zvláště v problémových lokalitách města, kam rozšíříme i kamerový systém,“ slibuje ČSSD.

„Já to vítám, i když mí kluci jsou pracovití,“ komentoval sliby navýšit po volbách počty strážníků ředitel městské policie Bronislav Schwarz. Podle něj by město potřebovalo dalších deset i patnáct strážníků, protože práce přibylo. Vyšší stavy by řešily i oslabení směn například při nemocech. Strážníci navíc po změnách v legislativě převzali některé činnosti po státní policii.