Kdysi to byl téměř bezvýznamný kout, ale letos v zimě tam bude opět mobilní kluziště a tedy rušno. A právě před Vánocemi nastane chvíle, kdy má minipark dostat své jméno.

„Říká se mu ten parčík vedle magistrátu, ten park s kluzištěm nebo park mezi magistrátem a Muromem. Bylo by fajn, aby už měl nějaký jasný název a lidi si ho vzali za svůj,“ řekl náměstek primátora Marek Hrvol. Důvod pojmenování je podle něj prostý. Park je v poslední době víc využíván. Byly v něm třeba promenádní koncerty a výstava, a proto si zaslouží nebýt bezejmenný.

Město tak vyhlásilo prostřednictvím aplikace Mobilní rozhlas anketu, ve které hledá originální název parčíku. „Návrhy je možné posílat až do 24. října. Pak komise vybere několik nejoriginálnějších návrhů a z nich potom nechá opět v anketě vybrat občany konečný název parku,“ uvedla mluvčí radnice Klára Vydrová. Slavnostní vyhlášení názvu se plánuje během vánočních trhů na sousedním 1. náměstí. Návrhů bude zřejmě dost. Podle mluvčí se už pár minut po spuštění ankety objevilo přes deset různých tipů na pojmenování.

Zda se vybraný název mezi lidmi uchytí, ukáže čas. Pomoci by mohla vysoká návštěvnost prostranství, která díky kluzišti loni čítala více než 10 tisíc bruslařů. Když to letos dovolí klimatické podmínky, kluziště se zprovozní už v listopadu a bude u něj občerstvení, půjčovna bruslí a zázemí pro bruslaře.

Názvy ostatních parků město měnit nechce. Zůstanou tak parky Šibeník, Hrabák či Střed. Park Střed je přitom název, který se používá teprve v poslední době, hlavně v souvislosti s jeho chystanou rekonstrukcí. Řada lidí mu přesto říká jen park u sportovní haly, méně často Centrální park. „Původně se mu říkalo Sadové náměstí a jeho realizace byla dokončena v roce 1972,“ upozornila architektka Helena Kubínová.

Anketa není novinkou

Městská anketa na park u magistrátu není úplnou novinkou. V roce 2014 vyhlásilo Ekologické centrum Most anketu na pojmenování šesti mosteckých parků. „Ve městě Most je mnoho parkových ploch, které nemají své pojmenování a často tedy slýcháme například – sejdeme se na lavičce u knihovny, nebo budu čekat za dopravákem,“ vysvětlilo tehdy ekocentrum důvod své iniciativy.

Nakonec obdrželo 59 návrhů. Například park u sportovní haly by se měl podle některých Mostečanů jmenovat park Rozmanitostí, Sokolský park, park Václava Havla, park Vítězů, park Edwarda Kellyho nebo park U Černé jamky. Další se inspirovali českými osobnostmi a pro další parky žádali názvy po Petru Pithartovi či Miladě Horákové. Z žádného návrhu se ale nestal oficiální název.

Ve starém Mostě šlo napočítat 12 parků a říkalo se jim sady (Dvořákovy, Jungmannovy, Fučíkovy) nebo byly součástí náměstí a ulic. V novém Mostě odborníci evidují 13 parků a dva lesoparky. Jejich přehled, historické souvislosti vzniku a popis rostlinných druhů obsahuje publikace Parky města Mostu dříve a nyní, kterou si lze stáhnout z radničního webu.