Senior stojí u hluboké díry v chodníku v ulici Růžová a zlobí se. „Už by se to mělo opravit," říká. To byla půlka září. Teď jeho soused hlásí, že díru městská údržba zasypala. Doufá, že nezůstane jen u toho.

Pro lidi jsou takové zdánlivé maličkosti důležité. Není divu, že na úpravě Strategického plánu rozvoje města Mostu do roku 2020 pracovaly desítky odborníků. Plán totiž zahrnuje „maličkosti" v řádech stovek milionů korun, je zásobníkem projektů od chodníků po zvelebení okolí Jezera Most. Aktualizaci strategie nedávno projednalo městské zastupitelstvo.

Proč potřebuje Most plán rozvoje, když jsou každé čtyři roky volby a vedení města se mění?

V plánu rozvoje Mostu politici slibují, že budou řešit i bydlení. Ve městě chybí hlavně malometrážní a sociální byty. Cílem je mimo jiné „vytváření příznivých podmínek pro bydlení pro mladé lidi a rodiny s dětmi", které mají udržet město v budoucnu. Vznikne také koncepce marketingu města, aby se zlepšila pověst Mostu.

„Město je složitý organismus," říká Tomáš Sýkora, výkonný ředitel společnosti Mepco, která radnici pomáhala. Podle odborníků samospráva potřebuje k rozhodování balíček provázaných záměrů, aby se vyloučily nahodilosti a krkolomné improvizace, kterými se plýtvá penězi. Například opraví se chodník a pak se znovu rozkope kvůli jiné akci. Strategický plán, kde se určí priority, dává také podle expertů jistotu podnikatelům, jakým směrem se město bude rozvíjet. „Vede to k efektivnějšímu investování," uvedl Sýkora, když se plán projednával s veřejností.

A bez plánu by hlavně nebyly dotace, protože EU chce vidět, že město má jasno v tom, co chce a proč. Velkým tématem je například tramvajová doprava mezi Mostem a Litvínovem. Chystá se modernizace trati a zrychlení přepravy v lepších tramvajích. Plán také počítá se zapojením MHD do krajské integrované dopravy a s podporou revitalizace a bezbariérovosti vlakového nádraží.

Myslí se i na popelnice (mají se rozšiřovat polopodzemní kontejnery) a ujal se také návrh na podporu rekreantů a drobných pěstitelů zeleniny a ovoce. „V novém územním plánu budou rozšířeny plochy vymezené pro zahrádkářské kolonie," uvádí se v plánu.

V zásobníku projektů jsou i úpravy parků (u sportovní haly a Šibeník) a rekonstrukce Repre s modernizací kina a knihovny. V centru města, které se vylidňuje, mají Mostečané trávit více volného času.