Hlavně kvůli sociálnímu napětí, extremismu a pouličním nepokojům, které v roce 2008 začaly v litvínovském Janově a nyní lomcují Šluknovskem, má vzniknout stálá krajská pořádková policejní jednotka. Návrhy, jak ji co nejrychleji a nejlevněji vytvořit, vznikají na nejvyšších místech v Praze a dělají velké starosti regionálním policejním šéfům i politikům.

Mostecká radnice dokonce pošle protestní dopis ministru vnitra a policejnímu prezidentovi. Důvod? Radní se obávají, že nový, asi dvousetčlenný útvar, vznikne tak, že se okresním útvarům seberou policisté, kteří mají být v ulicích. Mostecko by tak přišlo o desítky policistů. Tím pádem by bylo méně hlídek a bezpečnostní situace ve městech by se zřejmě zhoršila.

„S tím nemůžeme souhlasit,“ prohlásil včera primátor Vlastimil Vozka.

Že se v policejních kruzích hovoří o plánu dodat policisty nové jednotce, potvrdil Deníku šéf mostecké Policie ČR Jiří Volprecht. „Taková varianta existuje,“ uvedl.

Volprecht si se svými krajskými kolegy přeje, aby zvítězilo jiné řešení, které neoslabí již zavedený policejní kádr. Kraj už dlouhodobě volá po zvýšení počtu policistů.

Vozka chce získat spojence na říjnovém setkání primátorů v Brně, kde se sejde i vedení severočeských měst. Podle Vozky není myšlenka vytvořit speciální jednotku špatná, ale nesmí to být na úkor územních policejních útvarů. Podle něj by bylo možná nejlepší nechat vše při starém, protože policie si dosud uměla s nepokoji poradit.

Lidé v Mostě se zlobí, když slyší o snižování počtu policistů. „Už teď jich je v ulicích málo,“ říká sedmdesátiletá Sylvie Lindauerová bydlící na třídě Budovatelů. Necítí se tam bezpečně. Kdyby mohla, tak se odstěhuje. Vadí jí krádeže, přepadávání starých lidí a že ceny bytů jsou kvůli problémům nízké. „Policistů by mělo být na verbež víc,“ míní důchodce Milan Ševčík.