Pře o hluk, o cizí návštěvy, o zvonky, o parkování, o padající omítku. Vzájemné obviňování z neochoty, z drzosti, z přehánění, ze lží, z vydírání, z udávání, z nepochopení potřeb druhých, z neřešení potíží a tak dále.

Bydlí pár metrů od sebe, řada z nich jsou vysokoškoláci, ale propast mezi nimi jakoby neměla konce. Šest rodin z jednoho vchodu a šest rodin z druhého vchodu vedou pozoruhodný spor o vstup do dvora velkého domu, který stojí pod koupalištěm Ressl. Domovní průchod s uzamykatelnou bránou potřebují obě skupiny k tomu, aby mohly ráno vycházet ze svých vchodů přes dvůr na ulici a kdykoliv se do svých bytů vracet. Jenže vstup na dvůr s pozemkem i bránou patří jen prvnímu vchodu. Aby mohli chodit ven a zpět i sousedé, uzavřely kdysi obě skupiny dohodu, že průchod může používat i šest rodin z druhého vchodu. Vlastníci průchodu ale dohodu vypověděli k 31. březnu. Chtějí, aby si sousedé postavili na své straně vlastní vstup, jak to kdysi plánovali.

Pavla Božkovová a její sousedé z druhého vchodu teď žijí v nejistotě. Obávají se, že se 1. dubna stanou vězni ve své části domu: nedostanou se přes dvůr ven a nikdo z jejich blízkých k nim. Stavba nového vstupu je podle nich nevýhodné krajní řešení, které už před lety odložili kvůli finančním nákladům, problémům s prostorem a bezpečnostnímu riziku, protože další vstup by udělal z domu snadnější cíl pro zloděje a znehodnotil by byty v přízemí. Jednostranné zrušení dohody je zaskočilo. Chápou ho jako vyvrcholení nešťastných žabomyších sporů, které zesílily loni po nuceném přemístění zvonků, kdy je zneklidnilo možné uzavření průchodu. Vše gradovalo, když stavební úřad na jejich popud zjistil, že kovová brána v průchodu je postavená načerno. Proto je od ledna dokořán otevřena. První vchod se snaží o její legalizaci.

Co bude dál, není jasné. Obě strany se zřejmě pokusí vyjednávat. „Jsme ochotni udělat určité kompromisy, ale prioritou pro nás je dostat se do domu," říká Božkovová. Uzavřít smír bude ale dost složité. Na vstup bránou si lidé zvykli. „Barák byl postaven tak, aby se chodilo přes dvůr," dodává Jiřina Hofmannová.

Šest rodin v sousedství se domnívá, že další vstup by všechny rozpory vyřešil. Hájí své právo na soukromí a na klid. Lidé z druhého vchodu by podle nich přestali být závislí na cizím majetku a zvýšili by hodnotu své části domu. „Do doby, než si postaví vlastní vstup, budou moci naším pozemkem samozřejmě procházet," říká Věra Štičková, zástupkyně vlastníků bytů v prvního vchodu. Výpověď dohody měla sousedy probudit z dlouholeté pasivity, protože na výstavbu vlastního vstupu už měli v roce 1999 stavební povolení, ale stavět nezačali ani po jeho prodloužení do roku 2003.

Prvnímu vchodu dlouhodobě vadí například obtěžující třískání kovovou bránou, že sousedé pouštějí do domu přes soukromý pozemek cizí lidi a chovají se tak, jakoby jim sousední část domu patřila. Vlastníci průchodu po návštěvě prvního vchodu usoudili, že stavba vstupu je tam možná a nemusí být drahá. Dokonce by sousedům bezúročně půjčili. Podle Štičkové první vchod už loni na podzim vyzval sousedy k řešení celkové situace, ale marně.

Dům i s bránou patřil kdysi městu. V 90. letech ho po vchodech koupili v privatizaci nájemníci. Na pozemek pod bránou město nezřídilo věcné břemeno ve prospěch druhého vchodu a to byla podle jeho obyvatel chyba. Kromě prvního a druhého vchodu mají ostatní obyvatelé velkého domu vchody z ulice. Někteří obyvatelé těchto vchodů se snažili být ve sporu prostředníky, ale neuspěli. Dvůr chráněný bránou vyhovuje rodinám, jejichž děti si na dvoru hrají a nemohou utéct na silnici.

Ze sousedské pře se nedávno stala věc veřejná. Božkovová na ni upozornila při diskuzi občanů na zasedání zastupitelstva. „Velmi mě to mrzí," komentoval spor primátor Vlastimil Vozka. Dodal, že město bude spolupracovat a podívá se do smluv. Radnice má totiž na řešení nesváru také zájem: patří jí pozemek dvora. Tam by měli mít přístup i hasiči a údržba zeleně. Podle vlastníků průchodu s tím nikdy nebyly problémy. Jejich oponenti o tom pochybují. V nouzi se odvolávají na to, že na veřejný městský pozemek by měl mít z ulice volný přístup kdokoliv včetně jich. Obě strany nevylučují, že se budou soudit, pokud se nedohodnou.